Článek
Petra Kvitová dostala možnost rozloučit se s kariérou víceméně na vrcholu, rozhodně však důstojně. Tuto šanci ale zbytečně zahodila. Dvojnásobná wimbledonská šampionka se sedm měsíců po porodu vrátila na okruh WTA. Kdo čekal parádní podívanou, musel být hodně zklamán. Kvitová se stala terčem zdrcující kritiky za návrat k profesionálnímu tenisu.
Není nadčlověk, kritika je na místě
Odložme růžové brýle a přiznejme si, že naprosto právem. Tohle se nepovedlo a je třeba to pojmenovat. Nikdo tenistce neupírá zásluhy, nikdo není slepý k tomu, co všechno dokázala. Přesto není nedotknutelný nadčlověk a kritika, pokud je na místě, prostě musí zaznít. Kvitová chtěl využít chráněného žebříčku a naskočila do osmi turnajů.
Nutno podotknout, že nebyla zdaleka první, kdo se pokusil o comeback krátce po porodu. A vzpomeňme si třeba na Kim Clijsters, která byla po svém návratu ještě lepší než dřív. Vyhrávala grandslamy, byla postrachem nejlepších tenistek své doby. Nebo Naomi Osaka či Elina Svitolina a další. Navíc nemusíme chodit tak daleko. Barbora Strýcová také po mateřské „dovolené“ válela ve velkém stylu.
Proč, proboha, ještě US Open?
Kvitová však nikoli, pošpinila své skvělé jméno naprosto zbytečným způsobem. Po svém návratu nevyhrála jediný zápas, na kurtech působila trapně, bezzubě. Byla pouhým stínem skvělé tenistky, kterou bezesporu bývala. „Jsem ráda, že jsem si to zkusila, ale je asi správný čas to zabalit,“ prohlásila po vyřazení z letošního Wimbledonu v prvním kole. Jenomže to není tak, jak by se zdálo. Kvitová nebalí kufry, nemizí definitivně z okruhu WTA.
Ještě se totiž představí na US Open, který jen tak mimochodem nikdy nepatřil k jejím oblíbeným turnajům. „Hluk, smrad, do toho moje astma,“ glosovala to před časem. Jednoho by to svádělo k otázce - tak proč tam, sakra, leze? S největší pravděpodobností opět vypadne v prvním kole, ta což shrábne šek na v přepočtu zhruba dva miliony korun. Přidá je tak k cca 6,1 milionům, které si po mateřské pauze vydělala svými porážkami.
Vydělala si třičtvrtě miliardy
Na první pohled je osm milionů krásný balík peněz. Pro obyčejného smrtelníka určitě a mnoho lidí by se klidně ztrapňovalo prakticky kdekoli, nejen na tenisovém kurtu, pokud by jim pak tato částka přistála na účtě. Jenže Kvitová? Pro tu je osm mega jako „prdnout do Stromovky“. Prostě skoro nic. Vždyť během své kariéry si vydělala jen na prize money přes tři čtvrtě miliardy korun! Takže dělat ze sebe blázna za z jejího pohledu mrzkých osm milionů, to je fakt pod její úroveň.
S manželem a trenérem Jiřím Vaňkem zkrátka neudělali dobře, když se rozhodli po návrat do kolotoče profesionálního tenisu. Zázračná levačka Kvitové není samospasitelná. Když není fyzička, správně nefunguje dýchání apod., můžete si plácat maximálně tak někde „pouťových“ turnajích a mít dobrý pocit z toho, že pro sebe něco děláte.
Famózní úspěchy
Pojďme ale skončit pozitivně. Je třeba ještě jednou zdůraznit, že Kvitová byla svého času fenomén, skvělá hráčka, která mohla porazit (a také porážela) v podstatě kohokoli. Na okruhu WTA debutovala v roce 2007 na Nordea Nordic Light Open ve Stockholmu. Na konci října 2011 byla Petra Kvitová druhá nejlepší tenistka světa. Celkem během své kariéry vyhrála 31 titulů na okruhu WTA, dalších sedm přidala v rámci ITF. Úctyhodná bilance!
V roce 2011 také vyhrála Turnaj mistryň, o pět let později si na krk pověsila bronzovou olympijskou medaili. Šestkrát vyhrála Fed Cup, jednou Hopman Cup. Je na místě konstatovat, že se Petra Kvitová do historie ženského tenisu zapsala nesmazatelným způsobem. Jen škoda té trapné tečky na závěr.
Zdroj: autorský článek s využitím isport.blesk.cz, seznamzpravy.cz, cs.wikipedia.org