Článek
1. Samotné přiznání k dani z nemovitosti
Pokud si koupíte nemovistost, tak do konce ledna následujícího roku musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. Před nějakým časem jsem to absolvoval a musím říci, že moc nechápu, proč se vlastně podává. Krom vyplnění svých údajů vyplním věci jako adresu nemovitosti, její rozlohu a nějaké další věci, jako třeba koeficient podle obce .
Sakra proč, když snad všechny údaje jsou zapsány na katastru nemovitostí? To si finanční úřad nemůže tyto věci „stáhnout“ a poslat mi rovnou vypočtenou daň?
Pokud přiznání nedodám, riskuju, že mi za pár let přijde pokuta, ale jak se o ní finanční úřad dozví? Předpokládám, že z katastru nemovitostí.
2. Odhlášení daně z nemovitosti
Když jsem před pár lety řešil přiznání poprvé, bylo to darování nemovitosti v rodině. V tu dobu se ještě platila daň z převodu nemovitostí, ale v rámci rodiny bylo toto naštěstí osvobozeno.
Překvapilo mě a vůbec mě nenapadlo, že přiznání musí podat vlastně i osoba, která se nemovitosti zbavuje. Na poslední chvíli jsem se to nějak dozvěděl a řešil i přiznání za jinou osobu z rodiny. Docela by mě zajímalo, kolik lidí o tomto nevědělo a přišla jim daň na nemovitost, kterou již nevlastní.
Možná si to opravdu představuji jak Hurvínek válku, ale v době elektronizace státní správy nevidím jediný důvod, proč stále podávat přiznání a daň se nevypočítává automaticky podle vlastníka uvedeného v katastru.