Článek
Jak vzniká? Článek z epochaplus.cz mluví takto: „Planetu Zemi tvoří soustava tzv. litosférických desek, které se neustále pohybují a navzájem do sebe narážejí tvrdými, trhavými pohyby.
Pokud pak dojde k jejich kontaktu pod mořskou hladinou, velké množství energie se uvolní ve formě silných seizmických vln, které způsobí právě cunami. Cunami ale mohou vyvolat i erupce sopek nebo půdní sesuvy.“
No a teď s pravdou ven. Článek nepíšu proto, že by mě v současné chvíli zajímalo nějaké cunami, ale zajímá mě ono samotné slovo. Nedávno jsem totiž četl článek ohledně jisté počítačové hry, kde tématem byla skutečnost, že ono herní město bylo v minulosti zaplaveno vlnou cunami.
Věc na první pohled asi nijak informačně hodnotná, ale zajímavější bylo to, co se odehrálo v komentářích, protože lidé si samozřejmě nemohli nechat ujít příležitost okomentovat onu chybu ve slově cunami. Každý přeci ví, že se správně píše tsunami. No a nebo to tak není?
No není to tak úplně pravda. Slovo cunami totiž opravdu existuje a může se používat. Cunami je totiž použito dle zásady správného přepisu japonských jmen do češtiny, kdežto tsunami je dle pravidel anglické transkripce. Používat se mohou tedy oba, i když tsunami je podstatně používanější.
Lidé chtěli ukázat svoje znalosti jazyka českého, ale bohužel se jen hloupě ztrapnili jeho neznalostí. No a uvidíme to možná i zde, pokud si někdo přečte jen nadpis a půjde mi to hned nandat do diskuse.
Zdroje: