Článek
Kartu je dobré zablokovat hned, jakmile je zjištěna její ztráta. Sice by si nikdo neměl vybrat v bankomatu, protože nezná PIN, ale pár bezkontaktních plateb u obchodníka už možné je. Bohužel přijít o nějaké peníze je možné i v případě, když už je karta u svého majitele. Většinou nelze totiž říci, zda kartu nenašel již někdo před poctivým nálezcem a neopsal si údaje jako číslo karty, datum expirace, CVV kód a jméno držitele karty.
U českých e-shopů je poměrně silné zabezpečení, kdy se platba kartou musí ještě nějakým způsobem autorizovat. To však neplatí především u zahraničních e-shopů. Například před pár lety po mně Amazon nechtěl ani CVV kód, natož nějakou autorizaci. Platba se strhla jen při zadání čísla karty, jména držitele a data expirace. Myslel jsem si, že doba pokročila a větší míra zabezpečení je standardem, ale nedávno jsem se přesvědčil, že není.
Před pár dny jsem nakupoval na Decathlonu a platba byla opět stržena bez jakéhokoliv autorizace. Tedy i dnes stále stačí, aby si někdo opsal pár údajů z karty a může zaplatit za zboží či službu, aniž by měl kartu fyzicky u sebe. Ne třeba hned, ale klidně i za pár týdnů či měsíců. A přesně z tohoto důvodu je vhodné i znovu nalezenou kartu raději zablokovat. Sice se dnes dají měnit limity online, a mít tak defacto zablokovanou kartu pro internetové platby, ale už jen ten pocit, že někdo cizí má moje platební údaje, nemusí být zrovna příjemný.