Hlavní obsah
Lidé a společnost

Upozorníte na podvodníka a…co se stane?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Seznam.cz

Pomáhat a chránit…ale je tomu vždy tak?

Stane se, že jste se stali obětí podvodu, anebo víte, že se jedná o jeho pokus, nahlásíte, varujete a jaké jsou reakce? Pro mě osobně mnohdy překvapivé až nepochopitelné.

Článek

V předchozím článku jsem psala o jedné konkrétní dle všeho provázané skupině, která dlouhodobě okrádá lidi na sociální síti Facebook. Podvodníků je tam, bohužel, jak naseto, ale toto už je vážně extrém. Hlavně ta doba, kdy se toho dopouštějí a především to, že už nejsou dávno potrestáni a jejich konání není dosud zamezeno.

Když upozorníte

Jak tito podvodníci využívají všech možností, co jim sociální síť nabízí ,např. bezkontaktní uzavření obchodu, zvolit jméno nekorespondující s jeho jménem v občanském průkazu (může jich mít až pět), což jim zajišťuje určitý díl anonymity a svůj profil může utvořit tak, aby působil co nejdůvěryhodněji, dát si na něj fotky, jenž nevzbuzují nejmenší podezření, ale právě naopak, fotky rodinné, s dětmi nejlépe s miminky, zvířaty, ale neštítí se zneužít i profesí, které mají lidé v tom nejlepším povědomí jako třeba hasiče, tak ti, co se o jejich protizákonném konání dozví, anebo se přímo stali jejich obětí, mohou těchto i dalších možností využít také a varovat před nimi ostatní a to několika způsoby:

Napsat příspěvek. Jako podvedený uvedete jméno toho, kdo vás napálil, vložíte screen jeho inzerátu, komunikaci mezi vámi, jeho profil a vložíte do skupin, nejčastěji tam, kde k podvodu došlo, ale i do jiných. A sdílet. Někdy takto varuje i ten, kdo podvedený nebyl, ale ví, že daný inzerát je klam, třeba já. A reakce, pro mě nepochopitelné, na sebe nenechají čekat. K mému údivu se objevují posměšné, kdy se dotyčnému dostane „ocenění“ slovy napadající jeho inteligenční kvocient a „Dobře vám tak“ také nejsou ojedinělé, anebo přímo vysmívající se, že přišel o peníze protkané „zaručenými radami“, aby si nechával zasílat na dobírku, nebo jel pro zboží osobně, anebo tedy vůbec nenakupoval. Reakce starající se o GDPR podvodníka již snad ani nejde slušně kometovat. Už si pomalu zvykám, že takovéto reakce jsou a budou, ale že jich je přinejmenším stejně, jako těch vděčných, co jsou rádi za upozornení, mně přijde více než smutné.

Nahlásíte přímo Facebooku. Ale jaký vybrat důvod, tato možnost, že někdo klame ukradenými fotkami předmětů, které vydává za své s úmyslem vylákat peníze, tam není a hlavně to nespadá do porušení zásad jejich komunity. Tak zkusíte alespoň něco, co se tomu nejvíce blíží. Jenže Facebook často shledá, že nebylo nic porušeno, dle jejich zásad a jejich profil i inzerát zůstane.

Nahlášení správcům skupiny. Tam už je nabídka o něco lepší. Nebo napsat přímo jim. Jen ta odezva bývá, jak jsem mohla sama poznat, spíše nevalná. Buď zprávu ani nenajdou, nebo je jejich reakcí laxnost anebo naprostý nezájem. Až na pár výjimek.

Varování lidí přímo. Tento způsob v sobě nese i ten faktor, že dotyčný zprávu nemusí najít. Varovat přímo ve skupině, kde podvodník dosud operuje a jejímž je členem, je víceméně netaktické, protože varování vidí i onen podvodník a ihned si vás zablokuje, anebo, a to mi opravdu nejde na rozum, vás blokne přímo správce či příspěvek smaže. Smazání se děje nejčastěji v těch skupinách, kde je třeba uvést i důkazy o na vámi dokonaném podvodu, ale tedy, pokud chcete jen varovat a nebyli jste tedy přímo podvedeni, tak bohužel…a zrovna toto pravidlo je v těch na Facebooku nejpočetnějších skupinách zaměřujích se na podvodníky. Další pro mě nepochopitelná věc, co se mi stala, že jsem varovala přímo jednoho dotyčného, když odpovídal na inzerát podvodnice, že si mě zablokoval.

Podání trestního oznámení. Lze nejen osobně na kterémkoliv oddělení Policie České republiky nebo státním zastupitelství, ale v dnešní době už i elektronicky nebo telefaxem. A zde je prostor pro různé zkušenosti lidí, kdy byli policejními pracovníky odmítnuti, že „to nemá cenu“, přes vlažné přijetí „tak to teda sepíšeme, když jinak nedáte“ až po provedení úkonu dle všech náležitostí. Jaké však je rozčarování pro podavatele a okradeného, že se jeho případ odkládá. Důvodů může být jistě povícero. Ale to zklamaní, ten pocit marnosti, nespravedlnosti a bezmoci. Výsledek nepřímo úměrný snaze se bránit a práce některých vyšetřovatelů, nezlobte se na mě, tristní.

Kolik ještě?

Tedy kolik lidí onému klanu ještě zaplatí za fiktivní vánoční ozdoby s vlepy, kór teď před Vánoci, pro patřičnou atmosféru zakoupí svíčku Yankee candle, dětem v dobré víře bude chtít pořídit Tlapkovou patrolu, nebo Bruder hračku či Albi knížku, sběratel se nechá nachytat na cenově výhodnou nabídku bankovek, mincí, LP desek a jiných retro předmětů? Asi ještě dost… .

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz