Hlavní obsah
Knihy a literatura

Kronika hříšného kněze popisuje případ české Čachtické paní

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Terka od kafe, knihy a koláčku

Obálka knihy Kronika hříšného kněze

30. 10. 12:38

Naďa Horáková nás ve své knize Kronika hříšného kněze aneb Bestie z Karlštejna zve do 16. století, aby poodkryla vznikl slavné Hájkovy kroniky a také to, kdo se skrývá za mrzačením hradních služek.

Článek

Do fraucimoru Kateřiny Bechyňové, manželky karlštejnského purkrabího, přijíždí nová šlechtična Zuzana, která si začne všímat zmrzačených služek a čerstvých pomníčků na místním hřbitově. Má podezření, že její paní nebude čistá jak lilie. Na nekalé věci upozorní karlštejnského děkana Václava Hájka z Libočan. Tomu se do prošetřování zmizení moc nechce, musí psát novou kroniku, ale co by pro své ovečky neudělal. Začíná tak soudní maraton, jaký české země ještě neviděly.

Historický román Nadi Horákové poutavě popisuje dvě zajímavé události, uprostřed kterých stál Václav Hájek z Libočan, a to nápad na sepsání české katolické kroniky a také soudní při s Kateřinou Bechyňovou, kterou sám vyvolal. A to je vlastně asi taky jediná chyba celého románu. Obě dvě tyto události jsou natolik zajímavé, že by si každá zasloužila svou vlastní knihu.

O samotném psaní kroniky se toho moc nedozvíme, pouze to, jak se k sepisování Hájek dostal. Mnohem víc prostoru je věnováno soudní při s Kateřinou. Proslýchalo se o ní, že má v sobě ďábla a žádná žena si nebyla jistá svým životem. Přezdívalo se jí Karlštejnská bestie a později ji přirovnávali k české Čachtické paní. Na 260 stranách textu jsme tak svědky Hájkova vyšetřování i samotného soudního procesu, který se vlekl několik let. Pokud tedy stejně jako já nemáte o historii soudnictví v českých zemích povědomí, dozvíte se leccos zajímavého. Hlavně to, že i tenkrát se soudní spory táhly řadu let, než vůbec padl nějaký rozsudek.

Kniha je napsaná velmi čtivou formou, děj je napínavý a i když celou dobu matně tušíte, jak to dopadne, jste napjatí, zda se to Hájkovi podaří dovést do zdárného konce a bestie Kateřina dojde svému trestu. Námět knihy je velmi zajímavý, jen mě mrzí její malý rozsah. Ovšem pokud někdo hledá lehčí román, při jehož četbě se i něco nového dozví, rozhodně s Kronikou hříšného kněze nesáhne vedle.

Za mě 4* z 5*.

PŘEČTĚTE SI TO, POKUD: vás zajímá, jak v 16. století probíhaly soudní spory.

NEČTĚTE TO, POKUD: vás nebaví pozvolné romány, kde není akce.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA.

HORÁKOVÁ, Naďa. Kronika hříšného kněze, aneb, Bestie z Karlštejna. Brno: MOBA, 2023. ISBN 978-80-279-1001-4.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz