Hlavní obsah
Příběhy

Evžen (64): Překvapení na stáří. Místo dědečka jsem znovu tátou

Foto: Freepik

Když jsem v šedesáti letech slyšel od bývalé partnerky, že čeká dítě, myslel jsem, že si dělá legraci. Přiznám se, že první, co mě napadlo, byla ironická poznámka: „A čí to jako je?“ Ne že bych pochyboval, spíš to byla obranná reakce.

Článek

V tom věku už si člověk myslí, že má podobné věci za sebou. Děti, plenky, školky, zápisy do školy, večery s úkoly, první lásky, puberta, rozbité koleno i srdce – to všechno jsem už jednou prošel. Dvakrát. Mám dvě dospělé dcery a v hlavě už jsem se pomalu začínal chystat na roli dědečka. Ne na to, že budu znovu stát u postýlky a držet noční hlídky.

Ale všechno se najednou změnilo. Neplánovaně. Nečekaně. Bez možnosti vrátit se zpátky. A i když to ze začátku vypadalo jako tragikomická situace pro scénář televizního filmu, dneska, když vedle sebe vidím čtyřletou holčičku s rozcuchanými vlásky a otázkami, které nemají konce, vím, že je to realita. Moje realita.

Po pravdě – utekl jsem. Na pár týdnů. Když mi to oznámila, sebral jsem se a jel k moři. Beze slova. Nezvedal jsem telefon, neodepisoval na zprávy. Potřeboval jsem si ujasnit, co to vlastně znamená. Co chci. Jestli na to vůbec mám. Jestli je ještě možné začít znovu. Ne jako partner, protože vztah mezi námi už dávno nebyl, ale jako otec. Zodpovědný člověk, který bude přebírat, vozit, vařit, platit, vysvětlovat, držet a uklidňovat. A který to všechno nebude dělat z povinnosti, ale z lásky.

Když jsem se vrátil, řekla mi jen: „Rozhodni se. Buď tu budeš, nebo ne. Ale ne napůl.“ To mě zasáhlo víc než cokoliv jiného. Protože napůl jsem byl celý život. V práci, ve vztazích, doma. Vždycky jsem se snažil být všude a nakonec jsem nebyl pořádně nikde. A tohle dítě – tehdy ještě nenarozené – najednou stálo přede mnou jako šance to změnit. Udělat to jinak.

Nebyla to láska na první pohled. Nebudu lhát. Když se narodila, byl jsem v porodnici spíš jako pozorovatel než jako nadšený otec. Všechno mi připadalo vzdálené, jako by se to dělo někomu jinému. Držel jsem tu drobnou bytost a v hlavě mi běželo jen: „Vždyť jsem starý. Co tu dělám?“ Ale ten okamžik, kdy mě poprvé chytila za prst, ten byl jiný. Malá dlaň se zavřela a mně se rozklepala kolena. A možná se zavřelo i něco ve mně – staré výčitky, obavy, pochybnosti – a udělalo místo pro něco nového.

Zpětně si říkám, že nejhorší nebyl samotný fakt, že mám znovu dítě. Nejhorší byl pohled lidí kolem. Známých, příbuzných, kolegů. „To si děláš srandu?“ „To snad nemyslíš vážně.“ „Tys nezvládl antikoncepci nebo krizi středního věku?“ Každý měl potřebu komentovat, vtipkovat, moralizovat. Jen málokdo se zeptal, jak se cítím. Jak to zvládám. Jestli nepotřebuju pomoc. Bylo to, jako bych udělal něco nevhodného. Jako bych se dopustil společenského faux pas tím, že jsem přivedl na svět dítě v době, kdy bych prý měl spíš kupovat rybářský prut a chodit na pivo.

Jenže dítě není omyl. Není nehoda. Není pozdní žert přírody. Je to nový život. A já měl tu čest být u jeho začátku. A teď u něj jsem, každý den. Vozím ji do školky. Vstávám ve čtyři ráno, když má horečku. Učím se znovu kreslit zvířátka, vařit krupicovou kaši, mluvit trpělivě a neodbíhat myšlenkami jinam. Někdy jsem unavený. Jsem přece jen o třicet let starší než většina ostatních otců ve školce. Když je karneval, místo aby se mi chtělo tančit, myslím na to, jak si večer konečně dám nohy na stůl. Ale ona se směje, běhá, objímá, žije. A já žiju s ní.

Nevím, jak dlouho tu budu. To je věta, kterou si říká asi každý rodič, ale já o něco častěji. Když mě zabolí záda nebo když se zadýchám po schodech, uvědomuju si, že tenhle čas není samozřejmý. Ale právě proto si ho vážím. Proto se snažím být co nejvíc přítomný. Vším, čím jsem dřív nebyl. A není to o vině. Je to o přijetí.

Přiznám se, že se mi občas stýská po klidu. Po tom, že bych mohl v sobotu ráno jen tak vstát, jít si zaběhat, číst si noviny, neslyšet větu: „Tati, kde je moje panenka?“ A pak mě to vždycky v té hlavě bouchne. „Tati.“ Říká mi tati. A myslí to vážně. To není žádná role, do které bych se mohl jen občas nasoukat. To je skutečnost. Já jsem její táta. Ať je mi šedesát čtyři nebo devadesát.

Naučila mě dívat se jinak. Ne přes zkušenosti, ale přes přítomnost. Děti to umí. Neřeší, co bylo, co bude, co si kdo myslí. Řeší, co je teď. A i když někdy lituju, že nemám tolik sil jako dřív, nelituju, že tu jsem. Víc než kdy dřív mám pocit, že vím, proč vstávám. Pro koho.

Možná je to celé trochu absurdní. Možná je to proti „přirozenému pořadí věcí“. Ale život si z našich plánů obvykle nic nedělá. A někdy, když je člověk dost odvážný na to, aby neutekl, zjistí, že i na stáří se dá něco začít. Ne symbolicky, ale doopravdy. Že nemusíte bilancovat, pokud ještě máte komu vyprávět příběhy. A že někdy je pozdní otcovství to nejpřesnější, co vás mohlo potkat.

Až mi bude sedmdesát, jí bude deset. Až mi bude osmdesát, možná mě povede za ruku do školy, ne já ji. Ale kdo říká, že to není v pořádku? Vždyť i starý strom může dát dobré jablko. A i když možná nebudu u její maturity, věřím, že tuhle první část cesty s ní zvládnu. A že ji naučím to hlavní – že život je dar. Ne trest. A že když něco nečekaně přijde, není nutné se bát. Možná je to právě ta šance, na kterou jste celou dobu čekali. Jen jste o tom ještě nevěděli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz