Hlavní obsah
Věda a historie

Jen sluneční energie a materiál z 3D a z mořské vody máme pitnou

Foto: ATDSPHOTO/Pixabay

Většina vody se na Zemi nachází v oceánech. Bohužel je příliš slaná na to, aby se dala pít. Odsolovací zařízení dokážou mořskou vodu přefiltrovat a přeměnit ji na pitnou. Zatím to ale vyžaduje velké množství energie.

Článek

Zařízení vyrobené na míru odstraňuje sůl z mořské vody v přirozeném slunečním světle. Stačí k tomu kádinka s mořskou vodou, černý kus aerogelu a zakřivené plastové víčko, které překapává vodu do trychtýře a následně do kádinky.

Vědci vyvinuli houbovitý materiál s dlouhými mikroskopickými vzduchovými kapsami a jednoduchým plastovým krytem, který umí přeměnit slanou vodu na sladkou. Stačí mu k tomu sluneční světlo.

Ověřovací test ve venkovním prostředí úspěšně vyprodukoval pitnou vodu v přirozeném slunečním světle, což je krok směrem k nízkoenergetickému a udržitelnému odsolování.

Není to poprvé, co vědci vytvořili houbovité materiály, které využívají sluneční světlo k čištění nebo odsolování vody. Například  hydrogel s polymery uvnitř pórů  byl testovaný na vodě kontaminované chromem. Po zahřátí sluncem hydrogel rychle uvolnil čistou vodní páru, kterou lze odpařováním zachytit. Zatímco hydrogely jsou měkké a naplněné kapalinou, aerogely jsou tužší a obsahují pevné póry, které mohou přenášet kapalnou vodu nebo vodní páru. Aerogely byly testované jako prostředek odsolování, ale jsou omezené svým odpařovacím výkonem, který klesá s rostoucí velikostí materiálu.

ACS v tiskové zprávě oznámilo, že vědci vyrobili pastu obsahující uhlíkové nanotrubice a celulózová nanovlákna. Materiál vytiskli pomocí 3D tisku na zmrazený povrch, přičemž každá vrstva ztuhla před přidáním další. Tento proces vytvořil houbovitý materiál s rovnoměrně rozloženými drobnými svislými otvory, každý o šířce přibližně 20 mikrometrů. Testovali čtvercové kusy materiálu o velikosti od 0,4 palce (1 centimetr) do asi 3 palce (8 centimetrů) a zjistili, že větší kusy uvolňovaly vodu odpařováním stejně efektivně jako ty menší.

Při venkovním testu se pára shromažďovala na plastovém krytu jako kapalina. Nyní již čistá voda se přesouvala k okrajům, odkud kapala do trychtýře a nádoby pod šálkem. Po 6 hodinách na přirozeném slunečním světle systém vygeneroval asi 3 polévkové lžíce pitné vody. Nezní to jako velký objem, ale při větší ploše by tento systém mohl zachránit tisíce lidí bez vody.

Foto: Adaptováno z ACS Energy Letters 2025, DOI: 10.1021/acsenergylett.5c01233

Zařízení vyrobené na míru odstraňuje sůl z mořské vody v přirozeném slunečním světle pomocí kádinky s mořskou vodou, černého kusu aerogelu a zakřiveného plastového víčka, které odkapává do trychtýře a kádinky.

Foto: Adaptováno z ACS Energy Letters 2025, DOI: 10.1021/acsenergylett.5c01233

Materiál vytištěný na 3D tiskárně, který absorbuje mořskou vodu a čistí ji od soli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz