Článek
Zkušený a renomovaný novinář a rozhlasový komentátor Luboš Palata dostál svému jménu a nasadil si svou knižní prozaickou prvotinou velmi vysokou laťku.
V posledních letech se s nejrůznějšími knihami napsanými na základě nejen cykloturistických zkušeností doslova roztrhl pytel. Ale ne zrovna o všech se dá s rukou na srdci říci, že jde také o kvalitní a plnohodnotnou četbu s přidanou hodnotou.
Útlá, ale extrémně zajímavá a přínosná
Palata ve své počtem stran poměrně skromné - svým obsahem však velmi povedené a právem ambiciózní - knize popisuje své cykloputování podél Labe z Čech až k Severnímu moři.
Výsledkem je tisíc sto kilometrů a zajímavá zastavení v nejrůznějších místech, některých známějších, jiných méně. Díky Palatově knize se však čtenář dozvídá velmi často i to, co třeba ani o velmi známých lokacích vůbec netušil.
Jeho více než tři desítky zastavení jsou vždy po „balíčcích“ představeny mapou s jejich lokalizaci a především pak popisem a velmi poutavými příběhy, převážně z historie.
Zkušenosti, historie i rodina
Nutno podotknout, že jsem mnohdy přemýšlel i nad tím, kde k některým detailům autor přišel. Vždy mě každopádně velmi zaujal, místy jsem se až zastyděl, že „to či ono“ nevím i já sám (jako člověk, který studoval český jazyk a právě historii na Karlovce).
Elbe. Velká řeka
Autor se evidentně nebojí jít s kůží na trh, a to ani svými mnohdy velmi odvážnými myšlenkami, které - ať se držím autorovy „dikce, tématu“, které se týká i například husitských Čech, luteránů apod. - mohou místy až zavanet kacířstvím. Například Palatovým zamyšlením nad názvem části Mé vlasti Bedřicha Smetany. Konkrétně jde o Vltavu, která by se dle Palaty mohla klidně jmenovat spíše Labe.
Palata skutečně velmi zdatně využil svých více než třicetiletých zkušeností z novinařiny, témata střední Evropy a česko-německých vztahů jsou mu vzhledem k jeho novinářskému zaměření velmi blízká, práce s lidmi a textem jakbysmet. Ve spojení s rodinnou historií stvořil poctu Labi i lidem a historii míst z této na kolo relativně velmi dlouhé cesty naprosto jedinečnou, nečekaně - a nenásilně - poučnou a velmi čtivou knihu.
A pokud si uvědomíme, že jde o prvotinu, pak se máme na co těšit. Elbe. Velká řeka je totiž pro hladovou, kvalitní literatury chtivou a hladovou čtenářskou obec velkým příslibem do budoucna. A pro Luboše Palatu rovněž velkým závazkem.
Anotace (zdroj: nakladatelství Argo):
Labe je Elbe. Elbe je cesta. Víc než tisíc kilometrů dlouhá cesta. Cesta snů z Čech k moři, k oceánu. Elbe je řeka Čechů a Němců, Němců a Slovanů, Západu a Východu. Tepna, která spojuje českou kotlinu, Čechy, Böhmen, s okolním světem, kam se prodrala Českou branou v hradbách našich hor. Elbe je příběh, příběh nás lidí kolem řeky. Tisíc a více let příběhů, které jsme žili. Které žijeme dodnes, spojeni s touto řekou. Příběhů velkých, malých, krvavých, vznešených, tragických, svatých, krásných, nadějných, beznadějných i snových. Elbe je řeka příběhů. A tato kniha je vypráví.

Elbe. Velká řeka
Kniha Elbe.Velká řeka má celkem 216 stran. Vydalo ji nakladatelství Argo roku 2024, a to jako první vydání. Obálku - s použitím detailu rytiny Matthäuse Meriana - grafickou úpravu a sazbu zajistila Daniela Danielová.