Článek
Rezidenční projekt v Plzni je v současnosti druhým největším rezidenčním projektem. Co Vás k němu přivedlo?
Výstavba je výsledkem dlouhodobé snahy vytvářet místa, která budou sloužit lidem i městu. Už při převzetí projektu, který u původního investora ležel ladem přes 20 let, bylo jasné, že bude potřeba hodně investovat nejen do změn a standardů bytů, ale také výrazně do infrastruktury a veřejného prostoru. Chtěli jsme vytvořit prostředí, kde se lidé budou cítit dobře, mít všechno na dosah a budou v něm rádi trávit svůj čas.
V čem jsou české projekty jiné než ty zahraniční?
Když se podíváte na zahraniční developerské projekty, je vidět, že v nich kladou velký důraz na propojování lidí s jejich okolím. Tamní projekty nejsou jen o stavbě budov, ale o vytváření míst pro setkávání a život. V Česku se stále častěji upřednostňuje maximální využití plochy a vytěžení pozemků pro bytovou a komerční část na maximum, což není ideální. Oproti tomu zahraniční projekty často zahrnují rozsáhlé parky a otevřené prostory. Mým cílem bylo přenést tento přístup i do Čech a dát lidem možnost užívat si prostředí, které není přeplněné a nabízí dostatečný prostor pro relaxaci a volný čas strávený třeba i se sousedy.
Co považujete na plzeňském projektu za unikátní?
Obecně domy, které stavím jsou jednoduché a na nic si nehrají. Jednoduchá civilní forma, která odpovídá svému účelu. Mým cílem bylo udržet v tomto případě jednoduchou urbanistickou studii, která v sobě kombinuje bydlení s přírodou a komunitní prvky. Kromě samotného bydlení je potřeba projekty obohacovat třeba i o relaxační zóny, dětská hřiště, prostory pro komunitní setkávání apod. Jsem přesvědčen, že dobrý urbanismus se stejně dobrou architekturou je dlouhodobým přínosem jak pro lidi, tak pro samotné město.
Jaký je zájem o byty v této oblasti?
Zájem je vysoký, lidé hledají bydlení, které nabízí klid a kvalitní zázemí. Když jsme před třemi měsíci spustili prodej další etapy zahradního města, prodalo se jich během tak krátké doby přes stovku. Tento měsíc to bude možná i šedesát bytů, poptávka v kraji výrazně převyšuje nabídku.
Jaké trendy v regionu vnímáte?
V Plzni se častěji setkáváme se zájmem o větší byty, což odráží preference kupujících, kteří hledají klidnější a prostornější prostředí především pro sebe a své rodiny. Mnoho lidí sem přichází za účelem dlouhodobého bydlení. To odlišuje majitele bytů například z Prahy, kteří často pořízení nemovitosti berou jako investici. Ale i u nás už se objevují klienti, kteří chtějí investiční nemovitost, jedná se převážně o menší jednotky typu 1+kk a 2+kk.
Zdražíte tedy byty?
Zatím se snažíme ceny držet v dostupné hladině, přestože výrobní náklady rostou. Je pro nás důležité nabízet bydlení za rozumné ceny, které odpovídají možnostem kupujících. Myslím si, že v dnešní době lidé hodně přemýšlí, do čeho konkrétně investují, a tak hledají dobré bydlení za rozumné peníze. Snažím se tomu jít naproti, a jak vidíme kolem sebe, v českém prostředí to ani není úplně jednoduché.
Proč se nezaměřujete na projekty v zahraničí?
Ve stavebnictví to není tak snadné. Abyste jako developer mohl uspět jinde, musíte dokonale poznat místní region a zvyklosti. Se svými plány a projekty, které odpovídají místním potřebám a poměrům bych rád pokračoval jen tady na Plzeňsku. Chci, aby vše, co postavím, dávalo dlouhodobý smysl a obecně přispívalo k všeobecnému rozvoji lokalit, kde stavím. Příkladem je soubor jiných pasivních domů, kde kromě fotovoltaiky a tepelných čerpadel jsou i nádrže na dešťovou vodu. Obecně, dělám jen to, co mě naplňuje a baví. Žiju stavařinou, mám svůj stavařský sen, který pokud se podaří zrealizovat, bude na místní poměry vskutku unikátní.
Velké zisky vás dopředu neženou?
Peníze jsou samozřejmě důležité, největší radost ale mám, když vidím, že naše realizace slouží lidem a že jsou spokojení. Každý projekt připravujeme tak, aby odpovídal jejich potřebám. Snažím se i o to, aby každý náš projekt měl kvalitní vizualizace a klienti dopředu viděli, co přesně kupují, takže už v této fázi víte, že součástí našich projektů budou třeba cyklostezky, pergoly nebo slunná atria.
Jak vidíte budoucnost realitního trhu v Plzni?
Věřím, že trh v Plzni bude růst stabilně, i když možná mírnějším tempem než v Praze. Třeba jen v první polovině letošního roku se v kraji prodalo přibližně 1200 bytů, což je o osm procent víc než loni, v Plzni o deset procent víc, kolem 700 bytů, což odráží zvýšený zájem o bydlení v regionu. Stále více lidí totiž hledá alternativy k přelidněným městským částem, což činí Plzeň atraktivní. Očekávám také, že stabilní ekonomika v regionu a další rozvoj městské infrastruktury pomohou udržet o region značný zájem. Plzeň má prostě potenciál nabídnout kvalitní život za nižší náklady než v pražské metropoli.
Kdo je Michal Fictum (48)
Český podnikatel a developer, zakladatel skupiny Miras Group, která se specializuje na stavební a developerské projekty v Plzeňském kraji. Po střední škole začínal od píky jako pomocník zedníků, ve dvaceti dvou letech založil první stavení firmu a v roce 2005 založil Miras - stavitelství a sanace s.r.o. O sedm let později firma vybudovala vlastní administrativně výrobní areál v Křimicích, který zahrnuje zámečnickou dílnu, prostory pro výrobu hliníkových stavebních prvků, sklady a kanceláře. Společnost dnes zaměstnává přibližně sedmdesát lidí, včetně mladých pracovníků, kterým Fictum poskytuje příležitosti k praxi.