Hlavní obsah
Lidé a společnost

Sbírka Srdce dětem pomáhala. Rozárce přispěla na náročnou léčbu vzácného postižení mozku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: s laskavým svolením Život dětem, o.p.s.

Slavnostního předání šeku rodině Rozárky se účastnily též zástupkyně o.p.s. Život dětem a řetězce Lidl. Za doprovodu herečky Michaely Pecháčkové

23. 10. 14:14

Sbírce Srdce dětem se podařilo pomoci rodině malé Rozárky z Lysé nad Labem, která trpí postižením mozku, tzv. cystickou periventrikulární leukomalacií. U Rozárky došlo k tomuto postižení kvůli předčasnému narození.

Článek

„Rozárka se narodila v sedmém měsíci těhotenství. Její rodiče už mají dvě starší děti. Obě se narodily takto předčasně a obě jsou v podstatě zdravé. Takové štěstí malá Rozárka ale neměla. Zpočátku se zdálo, že i ona bude zdravá, ale ve třech týdnech byla na kontrolním ultrazvuku a Rozárce byla diagnostikována právě cystická periventrikulární leukomalacie,“ říká ředitelka obecně prospěšné organizace Život dětem Maria Křepelková.

Lékaři rodinu připravovali na to, že Rozárka bude ležák. Ovšem představa, že mohou mít doma holčičku, která bude jenom bezvládně ležet, byla pro celou rodinu zoufalá.

Proto s ní maminka začala pravidelně cvičit, protože nechtěla připustit, že by její holčička skutečně jenom ležela a skoro je nevnímala. Kromě cvičení dojíždí maminka s Rozárkou na rehabilitace, ergoterapie, hipoterapie i na logopedii. Prostě ze všech sil se snaží, aby holčička toho dokázala stále víc a víc. A opravdu se jí to daří. Díky pravidelnému cvičení se Rozárka dokáže otočit, umí se plazit nebo s oporou posadit. S maminkou trénují jemnou motoriku, takže pravou rukou zvládne házet kostkou nebo přesouvat předměty. Ale tu levou musí ještě stále trénovat. Prostě má před sebou hodně práce.

Rozárka mluví, všem kolem sebe rozumí, poznává sourozence a ví, co se po ní chce. Je to prostě chytrá holčička, která dělá velké pokroky. Nikdo z lékařů, kteří ji krátce po narození viděli, by dneska nevěřil, že může být tak moc šikovná.

„Rodině jsme ze sbírky Srdce dětem pokryli náklady na Feldenkreisovu metodu, která na základě jednoduchých a opakovaných cvičebních pohybů stimuluje lidský nervový systém ke změně řízení pohybu. Jedná se o proces učení se z vlastního těla, jak se pohybovat a žít s vynaložením nezbytně nutné funkční energie. Tuto zajímavou metodu bohužel zdravotní pojišťovny nehradí,“dodává Maria Křepelková.

Na návštěvu u Rozárky s námi přijela mladá herečka Michaela Pecháčková, známá ze seriálů Ordinace v růžové zahradě nebo Modrý kód, která nyní aktuálně hraje jednu z hlavních rolí v seriálu ZOO. Na otázku, zda si dokáže představit, že by ji potkal stejný osud jako maminku Rozárky nám, odpověděla: „Myslím, že na tohle asi nemůže být připravený nikdo, každý si podle mě přeje, aby se mu narodilo zdravé dítě a tohle musí být velký šok. Samozřejmě, že bych to dítě milovala, nedokážu vůbec říct, co by se mi všechno dělo v hlavě, ale obdiv všem rodičům, protože tohle není vůbec lehké, velký obdiv za tu péči, za ten čas, za tu energii, za tu lásku, kterou Rozárce její rodiče dávají.

A je pravda, že se veškerá péče a obrovská láska všech členů rodiny malé Rozárky všem obrovsky vrací. Rozárka je krásná, usměvavá holčička, která má téměř neustále úsměv na tváři. Je to sluníčko celé rodiny. A všichni věří, že jednou udělá své první krůčky.

„Rozárce i ostatním nemocným dětem můžete pomoci již brzy. Sbírka Srdce dětem pod záštitou Život dětem o.p.s. totiž začíná už 30. října a končí 12. listopadu. U pokladny si můžete zakoupit samolepku srdíčka a tu potom nalepit do srdce ve výloze. Velká zaplněná srdce v Lidlech v celé naší republice jsou krásným důkazem, že nám osud dětí, které neměly v životě štěstí, není lhostejný, děkujeme,“ uzavírá za Život dětem, jednoho z pořadatelů sbírky Srdce dětem, Maria Křepelková.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz