Hlavní obsah
Názory a úvahy

Měli jsme se v roce 1938 bránit?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay

bunkr

11. 9. 18:43

Historie se neptá na „co by kdyby“. Pro náš národ je to ale stále téma. Byli bychom na tom lépe, pokud bychom se tenkrát postavili hitlerovskému Německu?

Článek

Všeobecná mobilizace Československé republiky byla vyhlášena 23. září 1938 ve 22.15 hodin. Proběhla rychle a úspěšně. Zajímavostí je, že navzdory rozkazu vůdce Sudetských Němců Konrada Henleina narukovalo asi 40 % sudetských Němců, otázkou zůstává, jestli by se na ně mohla armáda spolehnout.

Argumenty pro

Více než milion vojáků bylo připraveno bránit Československo před německým agresorem. Naše armáda patřila k nejkvalitnějším na světě. Panovalo zde vlastenectví a odhodlání bojovat. Mnozí vojáci byli potomci legionářů nebo jimi byli vycvičeni, tito legionáři se velkou měrou zasloužili o vznik Československé republiky v roce 1918.

Odhodlání je základ. Co ale vybavení naší armády? Československo na svém území mělo značně rozvinutý zbrojní průmysl a levnou pracovní sílu. To byl také důvod, proč o nás měl Hitler zájem. Sudetští Němci byli jen záminka, kterou mohl Hitler v Německu obhájit napadení Československa. Měli jsme tanky vlastní výroby LT vz.35 vyvinutý firmou Škoda a ČKD. Ty se vyrovnaly tomu nejlepšímu, čím Německo disponovalo. Na konci vývoje byl tank LT vz.38. 150 kusů bylo těsně před dokončením. Ty už ale dostali do rukou Němci. Měli jsme velmi kvalitní opevnění hranic, které by dalo Německu zabrat. Naše armáda měla systematický výcvik 20 let od dob vzniku republiky. Wehrmacht měl na výcvik a rozvoj jen 5 let od nástupu Hitlera k moci. Vše muselo navíc proběhnout v utajení, Německu bylo po první světové válce zakázáno ve velkém zbrojit.

Za doby okupace byla systematicky likvidovaná inteligence, vedení armády a odboj. Při konfliktu umírají hlavně řadový vojáci, občas nějaký velitel.

Foto: pixabay

válka

Argumenty proti

Značné ztráty na životech. Méně letadel a horší kvalita. Vybombardovaná města a památky. Zřejmě bychom přišli o unikátní centrum Prahy (dnes v seznamu UNESCO). Nikdo by nám nepřijel pomoci. Německo by stejně dobývalo Evropu. Jen bychom ho o nějakou dobu zdrželi. Ve světě by bylo Československo za viníky války, protože svojí neústupností zavinilo válečný konflikt.

Foto: pixabay

bombardování

Srovnání armád

Útočící armáda musí mít trojnásobnou převahu, aby mohl být útok úspěšný. Wehrmacht měl pro předpokládaný útok disponovat 600 000 vojáky, 1 000 tanky, 1 500 děly a téměř 3 000 letadly. Československá armáda měla k dispozici 1 250 000 vojáků, 300 tanků, 2 000 děl a 1200 letadel (horší kvalita letounů než u Luftwaffe).

Anketa

Měli jsme se v roce 1938 bránit?
Ano
75,4 %
Ne
20,5 %
Nevím
4,1 %
Celkem hlasovalo 1719 čtenářů.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%A1eobecn%C3%A1_mobilizace_v_roce_1938

https://www.youtube.com/watch?v=C-AGQ3_7GX4&t=26s

https://www.youtube.com/watch?v=a8v56pBJ-ys&t=4s

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz