Hlavní obsah
Cestování

Rokštejn - Romantická zřícenina v srdci Vysočiny

Foto: Tomáš Minář

Zřícenina hradu Rokštejn

Nedaleko Jihlavy se nad údolím říčky Brtnice tyčí zřícenina hradu Rokštejn, která je zajímavým turistickým lákadlem pro všechny, co mají rádi romantiku, kouzlo historie a tehdejší stavitelství.

Článek

Rokštejn byl postaven v druhé polovině 13. století jako malý a nepříliš významný hrádek. Až když ho koupil markrabě Jan Jindřich, proběhla rozsáhla přestavba do podoby reprezentativního sídla. Rokštejn se změnil k nepoznání, vyrostla tu nová věž, palác a vedle hradu již bývalá hájovna. Jan Jindřich přestavbu dokončil kolem roku 1380 do podoby dvojhradu s mohutným opevněním. Do osudu Rokštejna vstoupilo řádění husitů i požár v 15. století. Poznamenán byl také válkami s Matyášem Korvínem.

Foto: Tomáš Minář

Zřícenina hradu Rokštejn

Rokštejn dnes

Dnes Rokštejn patří městu Brtnice a stále zde probíhají archeologické průzkumy. Zřícenina je také i místem různých kulturních akcí. Jinak areál hradu je celoročně volně přístupný s možností komentovaných prohlídek.

Foto: Tomáš Minář

Zřícenina hradu Rokštejn

Jak na Rokštejn?

Na Rokštejn se dostanete po turistických trasách jak z Panské Lhoty, Přímělkova nebo z Brtnice romantickým údolím podél říčky.

A když údolím Brtnice, tak jedině z Brtnice

Údolím vás provede modrá turistická trasa. Jako vstupní brána do krásného romantického údolí, které obsypává velké množství motýlů a květin, vás uvítá rybník Šamonín, který tu byl na svém místě obnoven v roce 2009. Rybník dnes slouží jako vodní přírodní biotop se spoustou zajímavých vodních rostlin a živočichů. Najdete tu klid a pohodu.

Foto: Tomáš Minář

Rybník Šamonín

Vidourkův mlýn

Další zastávkou je bývalý Vidourkův mlýn v osadě Doubkov. Ten fungoval až do roku 1934, kdy požár zničil celé zařízení mlýna a pily. K obnově mlýna už nedošlo, protože Karel Vidourek postavil nový mlýn v lépe dostupném nedalekém Střížově. Náhon je ale funkční pořád a využívá se k pohonu turbíny malé vodní elektrárny po potřebu osady Doubkov.

Foto: Tomáš Minář

Vidourkův mlýn

Zajímavý výlet i na kole

Od Panské Lhoty vede zpevněná cesta, která není nijak náročná. Údolím Brtnice se od roku 2024 staví cyklostezka, takže cyklisté budou mít možnost se projet i údolím Brtnice, což díky úzkým cestám pro pěší možné nebylo.

Foto: Tomáš Minář

Údolí Brtnice

I samotné město Brtnice je zajímavé

Město Brtnice stojí za návštěvu. Zdobí ho několik mostů (Barokní a Židovský most), zámek, kostel blahoslavené Juliány Collalto, kostel sv. Jakuba Většího a kulisu dotváří náměstí Svobody.

V pořadu Toulání po Česku vám budeme přinášet tipy na výlet po celé České republice. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí a podíváte se do spoustu zajímavých míst. Pořadem provází Tomáš Minář.

Zdroje pro tento článek: Naučná stezka (informační tabule), Stránky města Brtnice (www.brtnice.cz)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz