Článek
Naše dnešní putování začneme na parkovišti u muzea Skorošice. Pokud byste vyrazili na výlet vlakem, je možné se dostat do Nýznerova z města Žulová po modré turistické trase, a právě na tuto modrou turistickou trasu se u parkoviště napojíme.
Muzeum Skorošice

Muzeum Skorošice
A i když v době naší návštěvy bylo muzeum zavřené, můžete aspoň ve venkovní expozici obdivovat tuto mlátičku obilí, která byla vyrobena ve firmě WIKOV v Prostějově. Jinak muzeum je zaměřené na místní historii řemesel, geologii, fauny a flóry.

Mlátička obilí WIKOV
Cestou údolím Stříbrného potoka
A my už vyrážíme po modré turistické trase k vodopádům Stříbrného potoka. Od parkoviště je to zhruba půl hodiny chůze. Údolím se v září 2024 přehnaly záplavy, a tak počítejte s tím, že někde mohou být cesty a mosty poškozené a budete se muset přebrodit.
Vodopády Stříbrného potoka

Vodopády Stříbrného potoka
Vodopády Stříbrného potoka jsou jednou z neznámějších turistických atrakcí Rychlebských hor. Vodopády se nacházejí ve sto metrů dlouhé skalní soutěsce, kde voda překonává celkovou výšku 14 metrů. Díky skalám a vody Stříbrného potoka vzniká úchvatná přírodní scenérie.

Vodopády Stříbrného potoka
Vodopády vzniky erozí ve skalním masivu, kde si voda za několik tisíciletí vytvořila cestu. Tím vznikly i různé misky, jamky, hrnce i peřeje. Díky chladnému a vlhkému prostředí se tu hojně daří mechům a kapradinám, a to v borovicovém, dubovém či bukovém lesním porostu. Kvůli ochraně vodopádů Stříbrného potoka zde byla zřízena 25. května 1965 přírodní památka.
Bučínský vodopád
Vodopády Stříbrného potoka nejsou jedinými vodopády v okolí. Kousek dál na Bučínském potoku se nachází Bučínský vodopád. Ten je vysoký 3,5 metrů. A i když k Bučínskému vodopádu není udělaný přímý přístup turistickou stezkou a musíte z modré turistické trasy sejít k Bučínskému potoku, za těch pár kroků to prostě stojí. Jen dávejte pozor na bezpečnost, zvláště v deštivém počasí nebo když je půda mokrá. Bučínský potok se vlévá do Stříbrného potoka hned pod vodopády Stříbrného potoka.

Bučínský vodopád
Doporučujeme si vyšlápnout Lánský vrch
Lánský vrch se nachází mezi obcemi Skorošice a Vlčice hned u hlavní silnice mezi Jeseníkem a Javorníkem. Na vrchol se musíte vydat po neznačené cestě od místa, kterému se říká Sedm lánů.
Z vrcholu, který má nadmořskou výšku 423 metrů uvidíte překrásné výhledy na široké okolí. Například na Boží horu, město Žulová, Skorošice, hřeben Rychlebských hor, a dokonce i na pohoří Jeseníky. Lánskému vrchu se také říká Sedmilaný.

Lánský vrch
Jinak asi se ptáte, kdo sem ty velké židle a stůl umístil. Stojí tu od roku 2007 a umístil je zde neznámý recesista. Jinak pokud by pro vás byly stůl a židle opravdu velké, hned kousek dál na vrcholu je standardní posezení. Jinak kolem vrcholu se nachází výběh pro dobytek oplocen elektrickým ohradníkem, takže na vrchol je pouze jeden bezpečný přístup, a to již po zmíněné cestě.

Obří židle a stůl na Lánském vrchu
Rychlebské hory jsou vhodné pro ty, kteří hledají klid a místo bez davů turistů. Mají své osobité kouzlo a každý si zde najde to svoje. I já osobně se sem rád vracím. Je to takový zajímavý a zvláštní kraj, kde na vás dýchá klid a pohoda.
V pořadu Toulání po Česku vám budeme přinášet tipy na výlet po celé České republice. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí a podíváte se do spoustu zajímavých míst. Pořadem provází Tomáš Minář.
Zdroje pro tento článek: Informační tabule, Stránky Rychlebských hor (www.rychleby.cz), Stránky obce Skorošice (www.skorosice.cz)