Článek
Když vyrazíte po dálnici D1 z Přerova do Ostravy (nebo obráceně), tak projedete Moravskou bránou. Na toto spojení měl už v 19. století zálusk Císař Ferdinand s baronem Rotschildem, když zde začali stavět železniční trať z Vídně do dnešního Polska. Dnes je oblast hlavní spojnicí mezi Moravou a Slezskem, protékají tímto územím řeky Odra a Bečva a celá oblast je krásně viditelná z Beskyd, Hostýnských vrchů a Oderských vrchů.
Veselská rozhledna

Veselská rozhledna
U města Odry v místní části Veselí se na Veselském kopci nachází Veselská rozhledna. Ta zde stojí od roku 2018.
Jakmile vystoupáte po 44 schodech na vyhlídkovou plošinu ve výšce 9 metrů nad zemí, naskytne se vám pohled na Oderské vrchy, Beskydy, Hostýnské vrchy i na již zmíněnou Moravskou bránu. Rozhledna vznikla díky iniciativy Euroregionu Silesia v rámci projektu Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia. Autorem projektu rozhledny byl architekt Lumír Moučka z Moravské Třebové, část projektové dokumentace připravila firma Agral Plast spol. s r.o. z Liberce. Slavnostně byla otevřena 8. dubna 2019.
Zajímavostí je i to, že základ rozhledny je betonový, obsypaný břidlicí do tvaru 3 metry vysoké pyramidy. Břidlice se tu v okolí Oderských vrchů hojně těžila, což dokládá velké množství zachovaných břidlicových dolů. Rozhledna je celoročně přístupná bez vstupného a její celková výška je 13,6 metrů. Parkovat je možné zdarma přímo pod rozhlednou.
Rozhledna Pohoř (Olšová)

Rozhledna Pohoř (Olšová)
K další rozhledně se přesuneme na druhý kopec na druhé straně od města Odry k osadě Pohoř, kde na kopci Olšová stojí stejnojmenná rozhledna.
Rozhledna tu byla vybodována v roce 2014 a otevřena byla 1. října v témže roce. Rozhledna je vysoká přes 17 metrů a na vyhlídkovou plošinu, která je 12,8 metrů nad zemí vede 64 schodů. Projektantem rozhledny byl Ing. arch. Miroslav Slíva. Kromě Moravské brány, Oderských vrchů a Beskyd jsou vidět i Jeseníky a CHKO Poodří. Parkovat můžete zdarma pod rozhlednou, i samotný vstup na rozhlednu je zdarma s celoroční dostupností. K financování rozhledny vypomohla dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Kanihůra (Bílov)

Rozhledna Kanihůra
Rozhledna Kanihůra, nebo také rozhledna Bílov je telekomunikační věží, na které je umístěn ochoz s točitým schodištěm se 137 schody. Veřejnosti byla zpřístupněna 20. května 2006.
Vidět je na Ostravu i Beskydy, Hostýnské i Oderské vrchy a okolí. Jinak ochoz je zhruba 26 metrů nad zemí. Samotná věž má výšku 62,5 metrů. U obce Bílov původně stála na jiném vrchu dřevěná rozhledna. Ta byla stržena v 50. letech 20. století. Až v roce 2003 se začalo uvažovat o stavbě této věže. Samotná výstavba byla zahájena v roce 2005. Dnes je vyhlídková plošina dostupná od dubna do října dle otevírací doby a vstup na ní je zpoplatněn. Pod rozhlednou je provozní budova, kde kromě úhrady vstupného na rozhlednu si můžete zakoupit i nějaké ty suvenýry. Vyhlídkový ochoz je vybaven dalekohledem, který můžete za poplatek využít. Jinak parkovat je možné přímo pod rozhlednou.
V pořadu Toulání po Česku vám budeme přinášet tipy na výlet po celé České republice. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí a podíváte se do spoustu zajímavých míst. Pořadem provází Tomáš Minář.
Zdroje pro tento článek: Informační tabule, Stránky města Odry (www.odry.cz), Stránky obce Bílov (www.bilov.cz)