Hlavní obsah

Měl jsem radši modrého ptáčka než černé X

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Tomáš Peterka
26. 10. 16:45

Měl jsem radši volnější prostředí Twitter než komerční X. Taky jsem měl radši sdílení fotek a zážitků na Facebooku než masáž hrůznými zprávami. A Mastodon jsem neměl nikdy rád, protože jsem ho nikdy nepoužil.

Článek

Vývoj u sociálních sítí jde spíš znepokojivým směrem. Místo pro setkávání virtuálních skupin a sdílení zážitků s kamarády se stalo bojištěm a černou dírou naší pozornosti.

Jasně, cílem sociálních sítí není zlepšit svět, ale vydělat peníze. Ono provozování těch přibližně 60 000 serverů, na kterých běží Facebook, není levná záležitost. Naštěstí Zuckerberg jezdí Hondou a ne Ferrari, takže náklady nakonec nejsou tak velké, jak by mohly být.

Jak zjistili vědci z Ameriky, emoce jsou to, co nás drží přikované u libovolné věci. Ať už u obrazovek, u naší oblíbené modelky/herce nebo kapely. Bez emocí je to jako vybírat pračku - nic, co by chtěl člověk dělat často.

Dejme tomu, že Facebook byla první generická sociální síť. Existovali věci jako lidé.cz, spolužáci.cz nebo nyx.cz, ale ruku na srdce - zas tolik lidí je nepoužívalo a v případě nyx.cz pořád nepoužívá. Pak jsou tu krásné sítě jako Instagram, Pinterest a Quora, které se časem zvrhávají v politickou a nenávistnou propagandu, ale to je - stejně jako v případě facebooku - problém s moderací obsahu. Ono by ho asi vyřešilo tlačítko „dislike“, které by obsah víc skrývalo, ale to by zase negenerovalo tolik zlaťáků, takže jednoduché řešení neprojde.

Naštěstí entuziasmus a neskutečná kreativita, která prosakuje z TikToku na všechny ostatní sítě jako Youtube, Instagram a Facebook drží kvalitu a zábavnost obsahu dost vysoko. Něco na tom je, být schopný udělat krátké video a nahrát ho na místo, kde ho uvidí potencionálně miliony lidí. Youtube byla proti TikToku pořád „pomalá síť“ pro serióznější a delší příspěvky. Obecně trend jde k rychlejším sítím, kde 10 vteřinové video začíná být příliš dlouhé.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz