Hlavní obsah
Názory a úvahy

Biden střílí indiány ve Vietnamu aneb s věkem přichází moudrost

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Tomáš Prop, craiyon.com
13. 9. 10:20

Je opravdu žádoucí, aby se hlavy států snažily překonávat rekordy v tom, kdo bude nejstarším prezidentem? Je pravda, že s věkem přichází moudrost? A od jakého věku už ta moudrost zase odchází?

Článek

Joe Biden na Divokém Západě

Médii nyní koluje další přešlap, kterého se dopustil prezident Spojených států Joe Biden. Prezident se ve Vietnamu při tiskové konferenci zřejmě zamotal do myšlenkových pochodů nejasných i jemu samotnému a celou scénu raději utnula jeho tisková mluvčí. Možná z nudy, protože pointu znala, nebo spíše proto, že se bála, že prezident si nějak spojí obyvatele Vietnamu s indiány a vyvolá mezinárodní poprask.

Samozřejmě, program amerického prezidenta byl našlapaný – summit G20 v Indii, po kterém následovala bilaterální jednání a po nich se ještě Joe Biden odhodlal na tiskovou konferenci. Je pochopitelné, že únava si na něm vybrala daň. Zejména v jeho požehnaném věku (80 let).

Ale není tohle přesně ten kámen úrazu? Ono to tak většinou bývá, že prezidenti mívají náročný program. Myslím tím prezidenty velmocí, kteří často cestují na sérii jednání po celém světě, ne ty kteří jsou schováni v bunkru. Je také jasné, že tělo a mysl postupujícími roky tuto únavu a vypětí snáší hůře.

Jen neztratit tu cestu

Nepopírám, že jsem celkem nevěřícně hleděl na to jak Biden ustál souboj s Donaldem Trumpem, také kvituji jak se staví k nevyprovokované válce, kterou Rusko rozpoutalo na svrchovaném území Ukrajiny. Obdivuji také jeho vitalitu (s ohledem na jeho věk).

Na druhou stranu si myslím, že těmito přešlapy nedělá moc dobré jméno své zemi, která také staví svou reputaci i na pevném a rozhodném vystupování. Takových přeřeknutí, zmatených odchodů či škobrtnutí bylo již celkem dost. Je těžké přesvědčovat jak své občany, tak celý svět, že znáte správnou cestu skrze finanční, energetickou, či geopolitickou krizi, když máte problém trefit z pódia.

Raketový dortík

Při pomyšlení, jak jsem se cítil, když jsem pozoroval přešlapy (někdy pomalu i kotrmelce) bývalého prezidenta Miloše Zemana, nedokáži ani předvídat, jak se musí cítit občané USA, když je jejich prezident ve všech televizních stanicích po celém světě (naštěstí po našem Zemanovi na západ od nás nikdo ani neštěkl). Navíc po tom, co si museli vytrpět minulé volební období, kdy byl ve funkci Donald Trump.

Nejvíce si pamatuji památnou hlášku ze začátku jeho funkčního období, kdy v televizním rozhovoru nonšalantně mluvil o tom, co měl přesně za dezert, když odsouhlasil odpálení 59 balistických raket na Irák, které všechny zasáhly cíl. Problém byl v tom, že ač si přesně pamatoval svůj čokoládový dort, trošku se spletl, protože rakety neodpálil na Irák, ale na Sýrii a odhadovaný počet zasažených cílů byl 44-57. Ale dort si určitě pamatoval do posledních detailů. A to bylo Donaldu Trumpovi „pouhých“ 71 let.

Souboj veteránů

Nebudu se rozepisovat o tom, kdo udělal kdy větší přešlap nebo kdo by měl být dalším prezidentem. To je věc voličů ve Spojených státech. Spíš jsem upřímně v šoku, že o obou těchto pánech se vůbec uvažuje po tom, jak dokázali celému světu, že věk je jen číslo (velmi neúprosné a směrodatné číslo).

Od demokratů se očekává, že nebudou stavět protikandidáta a tak se příští rok nejspíš schyluje k neúprosné bitvě na francouzské hole, kdy (pokud se dožijí) proti sobě nastoupí (nebo přijedou na invalidních vozících) Joe Biden ve věku 82 let a Donald Trump ve věku 78 let. Což znamená, že jeden z nich bude končit své funkční období ve věku 86 či 82 let (pokud dožije).

Teroristé z Česka

Upřímně mám celkem obavy z jedné i druhé varianty. V minulosti jsme byli svědky toho, jak po teroristickém útoku v Bostonu kolovala zpráva, že podezřelým je devatenáctiletý Rus z Česka namísto z Čečenska. Stejně jako minulý rok, kdy po sociálních sítích kolovaly zvěsti o Ramzanu Kadyrovovi jako českém lídrovi. CzechiaChechnya jsou velmi podobné názvy zemí. Zejména pro velmi geograficky nadané Američany.

Nerad bych se proto jednoho dne dočetl, že si tyto dvě země nechtěně spletl Donald Trump při papání čokoládového dortíku nebo Joe Biden při sledování westernu s Johnem Waynem.

Ona nejspíš ta křivka, která má znázorňovat tu moudrost a životní zkušenosti, nevede donekonečna…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz