Článek
29. červen 1945
Tento den byla podepsána smlouva o odstoupení Podkarpatské Rusi Sovětskému svazu. Vše však bylo domluveno již 26. listopadu 1944, kdy se v Mukačevu uskutečnil tzv. První sjezd národních výborů Zakarpatské Ukrajiny, který přijal předem Sověty připravenou rezoluci požadující připojení podkarpatského území k SSSR, konkrétně k sovětské Ukrajině, tedy ke státu kterému Podkarpatská Rus nikdy historicky nepatřila.
Smutným faktem této historické události je, že československá armádní jednotka vznikající za 2.světové války v Buzuluku, byla v prvním měsících tvořena 3.517 Čechoslováky, ze kterých bylo 2.210 rusínské národnosti tzn., že tito stateční muži a ženy bojovali za vlast, která se jich potom nezastala, protože na základě výše uvedených zákulisních politických intrik ani nemohla.
V novodobých dějinách byla šance (a stále je) odčinit tuto naší hanbu.
Po vzniku Ukrajiny v roce 1991, tedy v době stále neoprávněné okupace Podkarpatské Rusi a to i po ignorování kladného plebiscitu Podkarpaťanů za samostatnost své vlasti, všechny kyjevské režimy neuznaly (a stále neuznávají) rusínský národ jako samostatný národ, ale pouze za jakousi odnož ukrajinského národa, měli českoslovenští a poté čeští vrcholní politici vznést protest na mezinárodní půdě. Nikdo z nich to dodnes neudělal.
Světlo výjimkou bylo přijmutí rusínské delegace panem Zemanem, v jeho prezidentské funkci.