Článek
V roce 1970 opustil Koudelka z politických důvodů Československo a požádal v zahraničí o azyl. Záhy na to se stal členem legendární světové agentury Magnum Photos. To už měl za sebou ikonické fotky z osmašedesátého v pražských ulicích. V roce 1975 mu newyorské nakladatelství Aperture vydalo první fotografický cyklus – Gypsies/Cikáni. Na konci minulého roku tam vyšla vizuální biografie s názvem Next. Dala ji dohromady kurátorka a profesorka katedry fotografie a nových zobrazování na New York Univerzity Melissa Harrisová. Na vizuálu knihy spolupracoval spolu s Josefem Koudelkou grafik a typograf Aleš Najbrt.
Podle nakladatelství Aperture jde o definitivní a jediný autorizovaný fotografův životopis. Během své více než šedesátileté posedlosti fotografií se v knize Josef Koudelka zamýšlí nad pozoruhodnou škálou fotografických témat – od rané divadelní tvorby, přes stěžejní projekt o Romech a legendární reportáž o sovětské invazi do Prahy v roce 1968, až po samotu exilu a často devastující vliv člověka na krajinu. Na základě stovek hodin rozhovorů, které s Koudelkou proběhly v průběhu téměř deseti let, a také na rozhovorech s jeho přáteli, rodinou, kolegy a spolupracovníky po celém světě, nabízí tato obratně vyprávěná a bohatě ilustrovaná biografie bezprecedentní pohled do mysli jinak notoricky uzavřeného fotografa. Kniha Josef Koudelka: Next je bohatě ilustrovaná stovkami fotografií, včetně mnoha biografických a zákulisních snímků z Koudelkova života, a plná je i snímků z jeho tvorby od 50. let 20. století až po současnost.
Zatímco Američané vypravili knihu jako paperback, Torst ji slibuje v pevné vazbě. Takže – všechno nej a hodně zdraví k narozeninám Panu Fotografovi – a v březnu pro biografii do knihkupectví.