Hlavní obsah

Mějme více pochopení pro aktivisty, kteří kážou vodu a pijí víno

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Addison Smith TV (profil na síti X)
6. 11. 8:18

Někteří současní aktivisté dokážou působit dojmem, jako by vůbec nevěděli, co vlastně hlásají.

Článek

Třeba když se nedávno na univerzitě v San Diegu konala protiizraelská demonstrace, vystoupila na ní také mladá žena, která ve svém plamenném proslovu vyzývala k bojkotu celé řady známých globálních společností.

Mezi nimi jsou např. Starbucks, McDonald's, Disney, Nestlé, Coca-Cola, Pizza Hut, Burger King, Pepsi, Domino's, Papa John's, Nike, CeraVe a Airbnb, Subway, Walmart a Dasani.

Nelze se divit tomu, že pro mnohé by byl zjevně veliký problém dodržet bojkot úplně všech uvedených společností, jejichž výrobky či služby využívají někteří dennodenně. Mezi takovými lidmi je paradoxně i samotná řečnice. Všímavější pozorovatelé totiž postřehli, že boty, které měla aktivistka na nohou, nesly značku Nike, k jejímuž bojkotu volala.

Zdá se, že v různých zemích se jejich vzorce chování těchto aktivistů příliš neliší. Trochu mi tím připomněla dva německé klimaaktivisty z hnutí Letzte Generation, kteří loni na podzim ve Stuttgartu protestovali proti používání fosilních paliv (mj. drželi transparent s nápisem: „Šetřete ropou místo vrtů“).

Zasloužený odpočinek na Bali

Později se ale ukázalo, že unavení aktivisté si odletěli odpočinout na Bali, kam se navíc vydali v době, kdy se měli dostavit k soudu. Hnutí projevilo svoji obrovskou shovívavost a svých členů se zastalo. Na kritiku totiž reagovalo následovně: „Zaregistrovali si ty lety jako soukromé osoby, nikoli jako klimatičtí aktivisté. Člověk musí tyto případy oddělovat.“

Podobní lidé se najdou i v Česku. Na svůj klimatický žal létají alespoň na krátký čas zapomenout do rozličných destinací, jako je zmíněné Bali, ale třeba i do Thajska nebo do Mexika.

Nejen u klimaaktivistů, ale i v případě propalestinské aktivistky platí, že bychom pro ně měli mít pochopení. Také oni mají právo dělit svůj osobní život od pracovního. Je totiž potřeba si uvědomit, že ta aktivistka měla boty značky, k jejímuž bojkotu vyzývala, jen jako soukromá osoba, ne jako aktivista.

A taky musíme konečně pochopit, že požadavky těchto aktivistů mají dodržovat všichni ostatní, ale aktivisté jako soukromé osoby samozřejmě ne.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz