Článek
Umělci z Itálie, Německa, ale vlastně celého světa oživují ulice, fontány i historické paláce světelnými instalacemi a proměňují tak historické i moderní město v galerii pod otevřeným nebem. Večer už tak prodloužený dlouhým denním jasem tu jako by nekončí ani po soumraku. „Voda je život, světlo je umění,“ tak zní motto.
Idea festivalu se zrodila v roce 2015 světlené a hudební show ve zdejším Hofburgu. A o dva roky později už se konal festival. Postupem času pronikl i do okolí, třeba nyní poběží až do 29. června i v Neustiftském klášteře. Světlo jako by na potemnělých budovách probouzelo vaše sny do podoby mezi světem představ a reality. Co je skutečné, co jen vytoužené a co pouze představou? Hranice neexistují, anebo se rozplývají jen ve vašich hlavách, emocích a vizích… Pusťte sami sebe do tohoto světa z nekompromisní štvanice reality a vydržte v něm, jak to jen půjde. Nebudete litovat.
Některé instalace jsou volně viditelné, za jiné musíte zaplatit vstupné. Jako například Lunární oscilace od španělského studia Xavi Bové v Hofburgu, Pole létajících ohňů od nizozemského Studia Toer v Pánské zahradě, nebo Ocubo od v Portugalsku usídleného dua Human Tiles zde na Městské knihovně. Ale jistě najdete i další, ty jenom vaše.
Vydejte se teď na pár dní (a večerů i nocí) do Brixenu. Užijete také intenzívně kvetoucí jaro pod horami, slibně se nadechující vinice, inspirativní kuchyni, v níž se prolínají vlivy Alp i Středomoří. Nebo jen affogato, kávu se zmrzlinou, na zahrádce na hlavní třídě nebo v zastrčené uličce.
K tomu si zasloužíte i stylové bydlení. Ještě hezčí než měl U slona Karel Havlíček Borovský blahé paměti. Tradiční hotel Fink sídlí přímo uprostřed města v Kleine Lauben v domě z roku 1450. Johann Fink zde v roce 1896 zřídil nejprve řeznictví, teď jeho rodina ve čtvrté generaci nabízí pouze devět designových pokojů ve staletých interiérech s moderním šarmem, ale i skvělou kuchyni z místních produktů, které tvoří šéf Florian Fink.