Článek
Zdejší verze našeho masopustního hodokvasu, tady možná nejživějšího času. Co všechno můžete vidět?Právě tady v nejsevernější italské provincii mohutné zvony zahánějí mráz, po vesnicích tančí bizarní figury a oblohou létají hořící „talíře“. Starobylé zvyky ožívají! K tomu se móóóc dobře jí a pije, nebojte.
Karneval je v italské tradici tradicí veselí a hodování před čtyřicetidenním půstem, tzv. quaresimou. Ta počíná Popeleční středou a končí Velikonocemi. Mnoho zvyků odvíjí svoji tradici z dávných pohanských kořenů, oslavujících vztah mezi člověkem a půdou. Ta teď odpočívá a lidé se namísto jejího obdělávání mohli věnovat setkáním v rodině i širších komunitách. K tomu se společně radovali z prodlužujícího se dne a modlili se za úrodnost země. Používání masek pak vyjadřuje přesvědčení, že člověk se zahalenou tváří odděluje od pozemské identity, aby se mohl ponořit do neobvyklých, nebo dokonce hůře tolerovaných rituálů – třeba nahých těl na holé zemi, projevujících úctu k plodnosti matky země.
Snad největší průvod Egetmannumzug se koná v obci Tramin/Trameno na jih od Bolzana, oblasti proslulé vínem. Poslední masopustní úterý se vydají karnevalové masky podél Weinstrasse za Egetmannem Hanslem, ženichem na cestě za svatbou. Jeho vůz doprovázejí velké, slavnostně vyzdobené plošiny, které s velkým rámusem projíždějí úzkými uličkami. Nejrůznější masky představují zástupce starých profesí, ale nejnápaditější jsou Schnappviechři, obrovské démonické bestie s velkými dřevěnými ústy.
V Pradu am Stilfserjoch v oblasti Val Venosta nedaleko průsmyku Stelvio se na Tučný čtvrtek, poslední čtvrtek masopustu, se vyhánějí démoni v pestrobarevném průvodu Zusslrennen. Mladí chlapci oblékají bílé kostýmy zdobené barevnými papírovými květy. Aby na sebe upozornili, mají kolem těla těžké řetězy a zvony, které samozřejmě dělají neskutečný bengál. Procesí doprovází šest mužů symbolizujících šedé koně.
O kus dále na sever a níže v údolí v Malsu vyhánějí zimu o první postní neděli. Po setmění tu rozdělají na kopci nad městem oheň, zapalují na klaccích kulaté dřevěné talíře o velkosti dlaně a vyhazují je k nebi. Tak se prý zahánějí démoni chladu a tmy. A zároveň vyzývá jarní příroda, aby ukázala svou rozkvetlou tvář. Scheibenschagen patří k nejstarším alpským tradicím v regionu. Ale menší podobnou akci najdete v téměř každé zdejší obci.
Místní obyvatelé se rádi účastní karnevalového reje, ale přijíždí sem za originálním zážitkem i řada návštěvníků z celé Itálie i zahraničí. Po lyžovačce, která zde nabízí stále plnohodnotnou sportovní aktivitu, máte nádherný program po zbytek dne. A ideálním místem na ubytování jsou komfortní apartmány, označené červeným kohoutem Roter Hahn/Gallo Rosso. Celá struktura se řídí rozsáhlými a vyladěnými pravidly. Kohout, symbol vitality, přítomný na všech farmách (se žlutým pozadím symbolizujícím více než tři sta slunečních dní v roce), povstal před pětadvaceti lety. Logo se za ten čas proměnilo ve známku kvality hrdě se jím označuje přes 1600 farem a statků.
V ceně máte snídani pouze z domácích produktů a obvykle jedno větší jídlo oběd nebo večeři. S ostatním si poradíte, buď ve vlastní kuchyňce, nebo restauraci někde v okolí. Domácí vám nabídnou i exkurzi po statku, chovu zvířat, dojení mléka, sklízení jablek nebo vinné révy. Což ocení nejen děti. Paleta nabídky je skutečně téměř nekonečná, ať už regionálně, tak charakterově.
Povětšinou leží na samotách nebo v malých obcích stranou všedního klokotu, jedou si vlastním životním rytmem. A téměř pokaždé mají dechberoucí výhledy. Majitelé chtějí nejčastěji rezervaci s předstihem na týden nebo aspoň čtyři dny, ale někde zvládnou i jednodenní/noční rychlovku.