Článek
Krajinná oblast Česká Kanada je oblíbenou turistickou destinací, která se nachází na pomezí jižních Čech a západním Moravy poblíž hranic s Rakouskem. Asi nejnavštěvovanější památkou je zde zřícenina hradu Landštejn a čím dál častěji i pomník geniálního Járy Cimrmana. Je tu ovšem ještě jedna přírodní zajímavost, která už na první pohled pobaví děti i dospělé. A co teprve, když se dozvíte její oficiální název.
Říká se jí Ďáblova prdel. Leží v blízkosti obcí Valtínov, Terezín a Nový Svět prakticky na zemské hranici mezi Čechy a Moravou. Pokud se k ní chcete vydat, bude nejlepší zvolit jako začátek vaší cesty rozhlednu U Jakuba, která se nachází na Havlově hoře. Je to totiž vcelku zajímavá čtyřicet metrů vysoká rozhledna tyčící se v nadmořské výšce necelých 700 metrů. Navíc je to celorepublikový unikát. Vyšší dřevěnou rozhlednu bychom v Česku jen těžko hledali.

Rozhledna U Jakuba na Havlově hoře
Z rozhledny je ale naprosto jedinečný pohled na přírodu České Kanady a na její rozmanité prostředí. Výstup na rozhlednu ale není pro každého. K vrcholu musíme vystoupat po 180 schodech. Zmiňovaný výhled je nám ale odměnou. V jejím okolí se nachází zábavně-naučný lesopark, který ocení především děti.
A právě u této rozhledny začíná „naučná stezka na Ďáblovu prdel“, která je dlouhá přesně tři kilometry a během cesty od rozhledny projdeme kolem soustavy rybníků, které rozhodně stojí za povšimnutí. Také nás čekají celkem tři zastavení s informačními tabulemi, které nás seznámí s přírodou a zajímavostmi kolem nás. Stezka je ideální pro menší děti, kterým se budou líbit dřevění medvědi kolem cesty nebo vodník umístěný na jedno z jezer.
Po třech kilometrech naučná stezka končí a před námi se konečně tyčí kýžená Ďáblova prdel. Co to ale vlastně je za útvar? Jedná se o jeden z nejznámějších skalních útvarů České Kanady. Je ze žuly a zajímavý tvar má díky neustálému zvětrávání. Svůj název dostal zejména kvůli své vizuální podobnosti se zadní částí lidského těla, která je rozdělena na dvě půlky. Pro děti je toto místo ideálním zakončením tří kilometrové procházky. A pohled na tento skalní útvar naživo dokáže rozesmát nejen je.
I když si tu však na výletě s ratolestmi užijete spoustu legrace, místo samotné tak pozitivní není. V okolí Ďáblovy prdele se nachází mnoho vztyčených kamenů, které se s trochou dobré vůle dají označit za staročeské menhiry. A právě těmto menhirům je v této oblasti přisuzována rituální minulost z pohanských dob. Pravděpodobně tu tak probíhaly krvavé rituály, jaké byly v naší minulosti zcela běžné.
Tahle doba už je naštěstí dávno pryč a teď se od podivného skalního útvaru s úsměvným názvem ozývá hlavně smích.
Zpracováno na základě: