Hlavní obsah

Jeden z nejmodernějších kostelů v Praze je starý jen 30 let. Stojí ve Strašnicích a poutá pozornost

Foto: Pabouk / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Kostel ve Strašnicích je starý jen 30 let.

Kdo by si jen pomyslel, že se na našem území ještě před třiceti lety stavěly kostely. Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích je toho ale důkazem. Jeho základní kámen posvětil papež Jan Pavel II.

Článek

Když se řekne kostely či chrámy, představíme si stavby staré stovky let, které se stavěly v románském stylu, v období gotiky či baroka. Hlavní město Praha je však zářným příkladem toho, že kostely v Česku vznikaly i mnohem později. Jenže na většině z nich to na první pohled není poznat.

Foto: VitVit / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

náměstí Míru

Když se náhodou ocitneme na náměstí Míru, ani by nás nenapadlo, že stavbu kostela svaté Ludmily, který mu dominuje, mohly pamatovat ještě naše babičky či prababičky. Dokončen byl totiž teprve v roce 1893. Pokud jeho historii neznáme, jistě bychom tipovali, že zde stojí daleko déle. Mate totiž svým vzhledem. Byl postaven v historizujícím neogotickém stylu. A podobně je to i s kostelem na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ten je dokonce ještě mnohem mladší. Vysvěcen byl až v roce 1932.

Foto: Ondřej Žváček / Wikipedia Commons / CC BY 2.5

náměstí Jiřího z Poděbrad

V Praze je ale takových novodobých staveb mnohem více. Některé stavby vypadají, jako kdyby byly mnohem starší, například kostel svatého Antonína Paduánského na Strossmayerově náměstí, který pochází z roku 1908, některé se stylizovaly do nové doby, která využívala moderních architektonických prvků, zejména pak funkcionalistického stylu. Těch najdeme po Praze mnoho. Jako jeden příklad za všechny uveďme kostel svatého Václava na Čechově náměstí z roku 1930.

Foto: Petr Vilgus / Wikipedia Commons / CC BY 3.0

Kostel sv. Václava na Čechově náměstí

Jeden kostel ale mezi ostatními vyniká. Říká se mu kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a najdeme ho na rohu ulice Ke Strašnické a Krupská. Jeho základní kámen v roce 1990 posvětil samotný papež Jan Pavel II. a s výstavbou se začalo v roce 1992. O dva roky později byl kostel dokončen.

O stavbě kostela na tomto místě se uvažovalo již ve 30. letech 20. století, nejprve tu však byla postavena prozatímní kaple, kde se konaly bohoslužby, a k stavbě kostela se nikdo moc neměl. Architektonická soutěž na podobu kostela tak nakonec byla vypsána až po revoluci a vzniklo dílo veskrze moderní, které však dokáže přilákat pozornost milovníků architektury.

Foto: VitVit / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Interiér strašnického kostela

Přestože je totiž půdorys kostela čtvercového tvaru, stojí na něm trojboká jehlanovitá střecha s dvěma vitrážovými okny. Vzniklo tak něco, co na českém území nemá obdoby. Kostel je vysoký dvacet pět metrů a na vrcholu střechy je ozdoben velkým křížem. Předlohou projektu byly stavby pyramidového charakteru. Vnitřní prostor působí díky tomuto tvaru velmi vzdušně a prostorně. Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie je asi nejmodernější a nejunikátnější stavbou církevního charakteru v Praze.

I když je tento kostel starý jen 30 let, zdaleka ale není v Praze tím nejnovějším. Hned několik církevních staveb zde vzniklo ještě později. Nejnovější kostel Krista Spasitele byl na Barrandově otevřen teprve před pěti lety.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz