Článek
Karlův most známe všichni. Je to jeden z nejstarších dochovaných českých mostů a jedna z nejvyhledávanějších pražských památek. Výhled z něho na Hradčany, Staré Město, Malou Stranu i Vltavu je totiž úžasný. Přestože z původního Karlova mostu, který mnohokrát čelil povodním a jeho značná část byla vodou stržena, už toho nezbylo mnoho. Přesto je to fenomenální dílo gotické architektury. A o Vánocích bývá ještě krásnější.
Trend plynových lamp či luceren přišel do Evropy na počátku 19. století, do Prahy se dostal v roce 1847. V té době vznikalo veřejné osvětlení, které kolemjdoucím svítilo na cestu i v době, kdy na město padla noc. Jenže s moderní technikou musel plyn ustoupit elektřině. A tak plynové lampy i s povoláním lampaře, který je každý večer rozsvěcel z Prahy v roce 1985 úplně zmizelo.
S tím ale zmizel kousek kouzla staré Prahy. Historické město je totiž pod září z plynových lamp absolutně nejkrásnější. Takové lucerny totiž vrhají úplně jiné světlo než ty elektrické. A tak se pro zatraktivnění lokality přistoupilo k návratu plynových lamp na určitá místa Starého Města. Plynové lampy se do Prahy začaly vracet v roce 2002, v té době ale rozsvítili pouze historické lampy v Michalské ulici.
V následujících letech ale lamp na Starém Městě přibývalo. V roce 2010 se jimi znovu rozzářil i Karlův most a dnes jich můžeme na území Prahy napočítat více jak šest set. Kromě Karlova mostu osvěcují celou královskou cestu. Té se tak říká proto, že tudy kdysi dávno projížděli králové při cestě městem. Tato trasa začíná u Prašné brány a vede Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí, dále pak přes Karlův most na Malou Stranu a stoupá až k prvnímu nádvoří Pražského hradu.
Karlův most je v současnosti jediných mostem na světě, který je osvícen plynem. A v době adventu tu můžeme pozorovat ještě jednu úžasnou věc. Plynové lampy se sice většinou rozsvěcují centrálně, město si ale při jejich návratu do ulic dalo podmínku, že musí být možné každou jednotlivou lampu rozsvítit i ručně. A to v době mezi 1. a 23. prosincem vychází v době, kdy slunce zapadá, z Křižovnického náměstí u Karlova mostu lampař, a ten jednu lampu po druhé ručně rozsvěcí. Nejprve jde po pravé straně Karlova mostu ve směru na Malou Stranu.
Jakmile ale dojde na konec mostu, otáčí se a rozsvěcí lampy na opačné straně, dokud se zase nevrátí na Křižovnické náměstí. Praha tak kromě plynových lamp vrátila do ulic již prakticky historické povolání lampaře. A my ho při návštěvě tohoto místa můžeme před Vánoci na vlastní oči spatřit také.
A pak že Praha není kouzelná.
Zpracováno na základě: