Hlavní obsah

Nejdelší eskalátor v EU máme v Praze a je to unikát. Najdeme ho na náměstí Míru

Foto: IngolfBLN / Wikipedia Commons / CC BY 2.0

Nejdelší eskalátor v celé Evropské unii

Praha se už mnoho let může chlubit evropským unikátem. Abychom ho ale objevili, budeme se muset vydat pod povrch hlavního města do jedné ze stanic metra. Vítejte na náměstí Míru.

Článek

Náměstí Míru se může bezpochyby řadit k těm nejkrásnějším náměstím celé Prahy. Nachází se na ideálním místě v docházkové vzdálenosti od mnoha důležitých bodů hlavního města a leží v těsné blízkosti náměstí I.P.Pavlova, jedné z důležitých tepen veřejné dopravy. Nedaleko se nachází i další důležité náměstí Jiřího z Poděbrad. Jen kousek je to z náměstí Míru k Národnímu muzeu, Václavskému náměstí či hlavnímu nádraží a přesto se tudy dostaneme i do oblíbeného parku Grébovka, která je oázou klidu v srdci velkoměsta.

Náměstí vévodí kostel svaté Ludmily, který je na území Prahy naprosto jedinečný. Na první pohled bychom ho tipovali na velmi starý kostel z období gotiky, trochu nás ale může zmást, že podobný v hlavním městě nenajdeme. Stavět se totiž začal přibližně před 130 lety, kdy toto náměstí vznikalo a je postaven ve stylu novogotiky. A před kostelem se pak v upraveném parku plném laviček konají velmi oblíbené vánoční či velikonoční trhy.

Ještě něco ale na náměstí Míru stojí za povšimnutí. V podzemí tu leží jedna z důležitých stanic metra. A protože náměstí Míru leží na pahorku, kde se nacházíme podstatně výše, než kudy vedou zbylé trasy pražského metra, je to tu k metru opravdu hluboko. Stanice byla uvedena do provozu roku 1978 a z povrchu až k tunelům metra vede eskalátor tak, jak jsme v pražských stanicích metra zvyklí. Jenže tenhle je unikátní. Je totiž nejen nejdelším eskalátorem Prahy nebo Česka, dominuje i celé Evropské unii.

Jeho celková délka, kterou musíme zdolat při cestování touto stanicí, je neuvěřitelných 87 metrů, při jejichž absolvování nás pohyblivé schody zavezou do podzemní stanice v hloubce 53 metrů pod povrchem. A přestože eskalátor vypadá dnes prakticky stejně jako v době uvedení stanice do provozu, podoba stanice se výrazně proměnila. Ve vestibulu jsme například ještě v době před sametovou revolucí mohli najít takzvaný světelný objekt Václava Cíglera a je velká škoda, že v dnešní době si ho můžeme prohlédnout jen na starých dobových fotografiích.

Svým provedením byl totiž doslova nadčasový. V různých obrazcích vrhal světlo na vestibul stanice a intenzita zářivosti byla ovlivňována tím, kolik cestujících právě procházelo stanicí. V té době to bylo místo, kde se lidé zastavovali a obdivovali něco, co ještě nikdy neviděli. Dnes v místech, kde světelný objekt stával, prochází kolem nevzhledné trafiky.

Stanice metra A Náměstí Míru je stanicí nepřestupní. Dlouho tomu ale už tak nebude. Právě tudy totiž povede trasa nové linky metra D. Stanice metra D však bude vystavěna blíže k povrchu náměstí nad úrovní dnešní stanice, takže původní stanice Náměstí Míru zůstane i nadále tou nejhlubší stanicí v Praze s nejdelším eskalátorem v celé Evropské unii.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz