Hlavní obsah
Lidé a společnost

Palladium stojí na mnoha lidských ostatcích, v budově bydlel i Josef Kajetán Tyl

Foto: Marketing Palladium / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Obchodní centrum Palladium v Praze

Že je Palladium veskrze moderní stavba obchodního centra? Na první pohled to tak neznalci mohou vnímat. Místo má ale bohatou historii a budova samotná tu stojí už více než 150 let. Vykopávky najdeme i přímo v obchodním domě.

Článek

Místo, kde se dnes nachází obchodní centrum Palladium, je historicky velmi bohatým nalezištěm. Už ve 12. století se tu totiž nacházela celá řada domků vytvářejících primitivní sídliště. A později se v místech dnešního centra stavělo staroměstské hradební opevnění. A i když se největšího rozkvětu zdejší oblast dočkala v době vlády Karla IV., který zde zakládá Nové Město, v průběhu let se zástavba místa mění. Stojí tu domy, špitál nebo dokonce klášter. A právě kvůli tomu bylo při archeologickém výzkumu před samotnou stavbou obchodní centra v půdě objeveno mnoho ostatků lidských těl.

Budova, která dnešní obchodní centrum ohraničuje a která je tou stavbou, kterou vidíme zvenčí, se začala stavět v roce 1840 na území bývalé klášterní zahrady. O několik let předtím byly již původní klášterní budovy přestavěny na kasárny a ty nepotřebné byly zbořeny.

V místních kasárnách tu službu konalo mnoho významných osobností našich dějin. Zřejmě nejznámějším umělcem, jehož pobyt zde připomíná i pamětní deska umístěná u hlavního vstupu do obchodního centra, byl Josef Kajetán Tyl, který právě tady napsal slova k písni Kde domov můj, jež byla součástí jeho hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka a která se následně stala českou národní hymnou.

Přestože armáda zůstává pak i nadále vlastníkem objektu, po druhé světové válce přestává být prostor používán a chátrá. Teprve zhruba před třiceti lety se začalo přemýšlet o tom, že by se s tím krásným prostorem v neutěšeném stavu mělo něco dělat. V roce 2007 bylo obchodní centrum konečně otevřeno ve zcela zrekonstruovaných prostorech.

Stavba samotná si ale zaslouží pozornost. Obvodové zdivo původní budovy kasáren zůstalo zachováno, uvnitř jako bychom se ale nacházely v budově zcela jiné. Jednotlivá okna, která vytvářejí romantický vzhled budovy z vnějšku na jednotlivá patra uvnitř budovy nenavazují. Těmito úpravami tak vznikl zcela originální prostor, který jen tak někde nenajdete.

Foto: Marketing Palladium / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Pozůstatky románských staveb přímo v obchodním centru Palladium (12. století)

Když se Palladium stavělo, musely se provádět i výkopové práce. Nákupní galerie totiž klesá i pod úroveň terénu a to hned několik pater, kde je nakonec napojena na stanici metra B Náměstí Republiky. A při tomto hloubení byly objeveny některé zajímavé pozůstatky dřívejší zástavby. I v dnešním velmi moderním obchodním centru tak můžeme ve skleněné vitríně nalézt pozůstatky po jednom z největších archeologickým výzkumů v historii Prahy. A historie této oblasti má tak navždy i své místo v srdci nákupního střediska.

Palladium na první pohled vypadá jako čistě komerční prostor, chová se však ke zdejší lokalitě s úctou a respektem, jaké si toto místo zaslouží.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz