Článek
28.9. Turistický pochod Rápotova podkova
V sobotu se uskuteční druhý ročník turistického pochodu Rápotova podkova. Můžete si vybrat z tras od 5 do 50 km. Pětikilometrovou trasu zvládnete i s dětským kočárkem. Start je v sokolovně v Rapoticích od 6 do 11 hodin. Po cestě jsou nachystané kontrolní a občerstvovací místa, která vám dodají potřebnou energii.
Trasy jsou vedené okolím Rapotic a zavedou vás do malebné přírody jihovýchodní Vysočiny. Cestou sestoupíte do údolí řek Chvojnice a Oslavy a ti, kteří si vyberou padesátikilometrovou trasu také na Mohelenskou hadcovou step a do údolí řeky Jihlavy. Podzim je nejkrásnějším obdobím na pěší turistiku, tak neváhejte a vydejte se s Klubem českých turistů po krásných místech na Třebíčsku.
Svatý Václav v Třebíči
Hned několik akcí připravili v sobotu a v neděli v Třebíči. V sobotu ve 13 a 14 hodin začínají v bazilice sv. Prokopa kostýmované prohlídky. Divadelní spolek z Třebíče vás seznámí s historií památky zapsané na seznamu UNESCO, poznáte benediktinský řád a jeho život v klášteře, rod Valdštejnů a stavitele Františka Maxmiliána Kaňku. Jedinečná stavba spojující románský a gotický sloh vás okouzlí svojí majestátností. Společně s bazilikou byla na seznam UNESCO zapsána také židovské čtvrť včetně hřbitova. Nenechte si ujít komentovanou prohlídku Zadní synagogy a Domu Seligmanna Bauera nebo se jen tak procházejte malebnými uličkami židovského města.
Milovníkům vážné hudby by neměl uniknout tradiční svatováclavský koncert. Komorní orchestr Virtuosi Trebicenses zahraje v bazilice sv. Prokopa v neděli od 19 hodin. Program nabídne pestrou škálu komorní orchestrální hudby od baroka po 20. století. Můžete se těšit na skladby od Benjamina Brittena, Gustava Holsta, Johanna Sebastiana Bacha a také Leoše Janáčka, který slaví výročí 170 let od svého narození. Právě výběrem Janáčkovy hudby se orchestr Virtuosi Trebicenses připojí k oslavám Roku české hudby.
28.9. Okno do středověku Jemnice
Jak to chodilo ve středověku vám ukáží v královském městě Jemnici. Do samotné Jemnice se můžete dopravit vlakem. Jemnická dráha je technická památka a výlet vlakem se bude líbit nejen dětem. V zámeckém parku vám předvedou historické představení plné napětí a autentických středověkých scén. Na děti čeká v parku historická stezka, na které se seznámí s životem v minulosti.
28.9. Bramborobraní Okříšky
K Vysočině patří neodmyslitelně brambory a na mnoha místech probíhá v září bramborobraní. Jedním z nich se stanou v sobotu Okříšky. Na Třebíčsku můžete ochutnat pekáče. Jedná se o bramborové placky plněné švestkovými povidly. Ty nebudou v Okříškách samozřejmě chybět a také ochutnáte bramboračku, bramborové spirály nebo bramboráky. Na bohatý program se můžou těšit také děti. Bude pro ně připravená stezka s úkoly, lanová dráha, skákací hrad, jízdu na koních a spoustu dalšího.
28.9. Rybářský piknik
Patříte k milovníkům ryb? Pak se vydejte v sobotu do Hrotovic. Během výlovu Dolního rybníka budete moci ochutnat rybí speciality. Své umění předvede sokolník, který má připravené letové ukázky různých dravců. V Hrotovicích si udělejte také čas na návštěvu místního muzea. Uvidíte zde model tvrze a zaniklé vesnice Mstěnice, ke které vás zavede zelená turistická značka. Součástí muzea je rovněž expozice mobilních telefonů, jediná svého druhu na Vysočině.
29.9 Ovčí den
Všechno, co jste chtěli vědět o ovcích, ale báli jste se zeptat! Udělejte si výlet do Ekocentra Chaloupky v Nové Brtnici. Pojďte se podívat na stříhání ovcí, ochutnat speciality ze skopového masa nebo brynzy a vyzkoušet si práci s vlnou nebo výrobu sýra. Projděte si zábavná stanoviště pro děti i dospělé a poslechněte si k tomu živou hudbu nebo se seznamte s Kozám spolkem z Třebíče. Na ovčím jarmarku na místě si také můžete koupit občerstvení, čepované pivo a drobné rukodělné předměty.
Nedaleko Chaloupek nad Zašovicemi se vypíná Salátův kopec. Uvidíte z něj velkou část Třebíčska, ale také třeba Žďárské vrchy. Okolní přírodu představuje naučná stezka, která začíná právě na Chaloupkách.
Zámecký areál Jaroměřice nad Rokytnou
Jako v barokní pohádce se budete cítit v Jaroměřicích nad Rokytnou. Rodové sídlo nechal přestavět hrabě Jan Adam z Questenberka po návratu z kavalírské cesty po Evropě. To, co viděl ve světě, chtěl mít i doma. Nejvíce mu učaroval palác ve Versailles a podle něj nechal přestavět i Jaroměřice. Zámek se pyšní bohatě zdobenými interiéry. Ty jsou nyní vyzdobeny podzimními dekoracemi ze zámecké zahrady. Druhá prohlídková trasa vás provede hostinskými pokoji a kuchyní. Za procházku stojí bezpochyby francouzská zahrada přecházející volně v anglický park. V zahradě můžete obdivovat sochy antických božstev.
Nedílnou součástí zámku je chrám sv. Markéty. Barokní perla Vysočiny prošla zdařilou rekonstrukcí. Barokní interiér zdobí nové liturgické zařízení od akademického sochaře Otmara Olivy. Komentovaná prohlídka vás zavede kromě hlavní lodi i do depozitáře, hraběcí oratoře nebo k varhanám. Na ty vám průvodce zahraje. Tento zážitek umocní návštěvu výjimečného místa, jakým kostel je.
Svatováclavská kachna
Na křupavou kachnu se zelím a knedlíky se vydejte třeba do Nových Syrovic. Narodil se zde Jan Jiří Grasel. Říkáte si, že vám jeho příjmení něco připomíná? Je tomu skutečně tak. Z příjmení Grasel vznikla jedna česká nadávka. Nemusíme jistě dodávat která. Kachnu si můžete dát v penzionu, která je pojmenovaný po obávaném loupežníkovi. Vydatný oběd spláchněte stejnojmenným pivem. Místními lesy vede naučná stezka, jedna z osmi Graselových stezek. V lesích u Nových Syrovic najdete tři drobné stavby – rotundu, lusthaus a špici. Tyto stavby mají symbolizovat kostel, který nedovolila postavit církev majiteli syrovického panství. Jedná se ovšem pouze o pověst. Procházka v dubohabrových lesích zvláště v babím létě vás okouzlí.
Na Třebíčsku si to zamilujete!