Hlavní obsah
Lidé a společnost

Češi nemají nejmenší tušení, v jakém blahobytu dnes žijí. Naši předkové by nám záviděli

Foto: Moyan Brenn / Creative Commons / Attribution 2.0

Praha

Když se podíváme do historie, zjistíme, že české země prošly neskutečnými zvraty a útrapami. A není vlastně důvod si stěžovat na dnešek.

Článek

Prý se v současné době máme špatně. Jenže záleží na tom, s čím to porovnáváte. Pokud jde totiž o minulost, tak ta k tomu má taky co říct. A většině lidí se to opravdu líbit nebude.

Máme se dobře – lépe než kdy dřív. Stačí mrknout do minulosti

Pokud přeskočíme nejranější středověk, o kterém se všeobecně ví, že to vážně nebyl žádný med, a zaměříme se na novověk, hned v 16. a 17. století nás v tomto historickém katastrofickém přehledu čeká brutální třicetiletá válka. Věřte nebo ne, ale kvůli vojenským tažením, rabování, hladomoru a emigraci přišlo Česko až o 30 % populace (zdroj Český královský institut). A pak se přidaly náboženské represe a obnovení nevolnictví. Jako třešnička na dortu se každých pár desetiletí přehnala morová epidemie. Brnkačka, že ano?

Průmyslová revoluce – krok vpřed, ale pro koho?

S 19. stoletím přišla průmyslová revoluce, která sice přinesla ekonomický vzestup (tak, jak se to hojně opakuje v učebnicích), ale běžným lidem do kapsy moc nepřidala. Venkov se vylidňoval, lidé mířili do měst a místo polí teď dřeli v továrnách. Umíte si dnes představit osmnáctihodinové směny ve špinavých halách za mizernou mzdu, kterým jako bonus sekundovala ještě nulová bezpečnost práce a absolutní vyčerpání?

20. století – války, útlak a hlad

A pak přišla první světová válka, která zasáhla snad každou rodinu. Muži byli odvlečeni na frontu, ženy musely dřít v továrnách a přídělový systém kolaboval, jak píše Deník Alarm. A když Velká válka skončila, moc času na zotavení nebylo, protože velmi brzy dorazila další katastrofa – druhá světová válka.

Ta konkrétně naší zemi přinesla jako takový menší „dáreček“ i nacistickou okupaci, která si vyžádala životy více než 300 tisíc Čechů.

Komunistická éra – životní úroveň se zlepšila, ale…

Po válce přišlo období socialismu, které sice přineslo určitý růst životní úrovně, ale zároveň spolu s tím dorazil také politický útlak, cenzura a nemožnost svobodně cestovat. Lidé stáli ve frontách na základní potraviny a kvůli průmyslovému znečištění mělo 30 % obyvatel problémy s dýcháním. Vězení za jiný politický názor? To už se mezi tím jen tak mimochodem ztratilo.

Devadesátky – divoká jízda na všechny strany

Po revoluci přišla divoká 90. léta. Přechod na tržní ekonomiku byl bolestivý (i když řada lidí si tehdy „významně pomohla“), inflace se šplhala přes 30 %, mnohé podniky zkrachovaly a nezaměstnanost vystřelila nahoru. Ale i z toho jsme se nakonec dokázali vyhrabat.

A v porovnání s tímhle vším – nejsou dnešní časy oproti minulosti opravdu zlaté? Na co si tedy všichni pořád stěžují?

Jak se v dnešní době žije vám?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz