Hlavní obsah
Finance

Digitalizace zásadně mění české bankovnictví. Na ústupu jsou i bankomaty a hotovost

Foto: ŠJů (cs:ŠJů) / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Bankomat

Digitalizace nemusí mít na služby kolem nás vždy jen pozitivní dopad. Do bankovnictví vnesla i jeden negativní trend.

Článek

Zvykli jsme si na rychlé výběry z bankomatů, snadné placení kartou nebo mobilním telefonem a pohodlné spravování účtů online. A protože digitalizujeme, banky na to reagují – a to pro mnohé ne zrovna dobrým způsobem.

Digitalizace mění české bankovnictví – a to rozhodně ne vždy k lepšímu

Jde o hodně znepokojivý trend. Zatímco banky investují do digitalizace, tak trochu zapomínají na ty, kdo novým technologiím příliš neholdují. A proto z ulic pomalu mizí klasické bankomaty. Od roku 2021 do září 2024 se jejich počet snížil o téměř 300 kusů, jak informoval web iDnes, a tento trend pravděpodobně ještě zrychlí.

Proč mizí bankomaty? Důvodů je více

Když digitalizujeme, škrtáme ve fyzické infrastruktuře – to je logické. A provozování bankomatů je rozhodně dražší než ty samé služby v internetové podobě. Naštěstí ne vždy jde o rušení bez náhrady… Někde se bankomaty rušily jen proto, že jejich vlastník (tedy banka) domluvil sdílení s jiným bankovním ústavem a vy tedy vhodný bankomat najdete někde poblíž (v tom lepším případě – v tom horším budete muset třeba do sousední vesnice).

Hotovost? Stále důležitá, ale hůře dostupná

Jde o opravdu značně znepokojivý trend. Přestože se totiž bezhotovostní platby stávají v dnešní době již velmi dobře fungujícím standardem, hotovost stále není minulostí. Stačí si vzpomenout na všechny ty stánkaře, kteří karty jednoduše neberou, a mnohdy nepochodíte ani v malých obchodech nebo u drobných živnostníků. A když z měst mizí bankomaty, dostat se ke své hotovosti může být problém – a to obzvlášť pro starší lidi, kteří už to pomalu ani jinak než s bankovkami neumí.

Aby toho nebylo málo, do hry vstupují nebankovní provozovatelé bankomatů, kteří často nabízejí služby za nevýhodných podmínek. Když se tedy chystáte vybrat peníze, dávejte si pozor na:

  • Vysoké poplatky za výběr.
  • Nevýhodné směnné kurzy (hlavně pro zahraniční klienty).
  • Různé triky s informacemi o poplatcích – některé bankomaty zobrazují „doporučené“ konverze, které nejsou zrovna férové.

Naletět můžete i u bankomatů zdarma. Stačí, když místo políčka „výběr“ kliknete na políčko „Ukázat zůstatek a vybrat peníze“ (nebo nějakou obdobně nazvanou alternativu). V takovém případě už totiž platíte – a to právě za zobrazení zůstatku, jak vysvětluje web CzechCrunch. Bohužel u mnohých bankomatů bývá tohle tlačítko na prvním místě a nejvýraznější, takže na něj kliknete automaticky, aniž byste o tom věděli.

Jak vnímáte tento trend vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz