Článek
Mléko, které kupujeme skoro každý den, má totiž podle odborníků citelně zdražit. A rozhodně nepůjde jen o halíře – připlatíme si rovnou i několik korun za litr. Důvod? Smutný a děsivý zároveň: do Evropy se šíří slintavka a kulhavka, což má nepříznivé dopady na současné chovy.
Mléko pod tlakem. A to doslova
Není to tak dávno, co jsme platili za litr mléka 15–16 korun. A v akcích dokonce leckdy ještě méně. Opravdu se potom vyplatilo odvézt si domů zásobu v kufru klidně na dva, tři měsíce. Jenže doba se změnila a s ní i cenovky. V roce 2024 jsme se už klidně dostali na 25 až 30 korun. A jak to tak vypadá, bude ještě hůř.
Za vším stojí nákaza mezi skotem, která se šíří hlavně na Slovensku a v Maďarsku. U nás zatím zaznamenána nebyla, což však neznamená, že není žádný důvod k obavám – naopak. Tato nemoc se totiž šíří velmi rychle a agresivně – to i vzduchem třeba na vzdálenost několika kilometrů, jak uvádí Česká televize. A pokud by se nemoc dostala i k nám, hrozí vybíjení stád, výpadky v dodávkách a další růst cen.
Státní veterinární správa varuje, že jediným řešením, jak zastavit šíření viru, je utracení nakažených zvířat. A to znamená jediné – šlápnutí na brzdu v produkci mléka. Asi už tušíte, kam tím míříme. Méně krav vyprodukuje méně mléka – a to bude samozřejmě dražší, protože se o něj potenciální kupci takříkajíc poperou. Tak bohužel funguje trh.
Kolik si připlatíme?
Odborníci počítají se zdražením mléčných výrobků o 2 až 3 %. To na první pohled možná nezní tak zle, ale když si sečtete vše, co běžně kupujete na bázi mléka, nebude to už právě malá částka. A to je jen začátek.
A to všechno v době, kdy se lidé už teď potýkají s drahotou. Paradoxně se ovšem občas vyplatí koupit v akci rostlinné mléko, protože vyjde levněji. A podle zkušeností naší redakce není v kávě tak úplně špatné a při pečení rozdíl nepoznáte skoro vůbec. I to tedy může být tip na to, jak ušetřit.
Co říkáte na možné zdražování mléka?
Zdroj: Autorský text, Státní veterinární správa, Česká televize, Události247