Článek
S finančním úřadem rozhodně není dobré si zahrávat. Na vaše prohřešky může sáhnout i daleko do minulosti.
Finanční úřad funguje jinak, než si většina lidí myslí. Prohřešky může trestat i 10 let zpětně
Finanční úřad patří k nejobávanějším institucím vůbec. Pokud vám zavolá, obvykle to nevěstí nic dobrého. Zaměřuje se na finanční delikty všeho druhu – zejména co se daní týče. Nezáleží na tom, zda jste běžný občan, OSVČ nebo podnikatelský subjekt. Pokud nemáte vše v pořádku, můžete očekávat kontrolu. Její pravidla jsou jasně daná – a mnohdy jiná, než si většina lidí myslí.
Jen tři roky zpětně? To nemusí vždy platit
Jestliže jste v daňovém přiznání udělali nějakou chybu – ať už náhodnou, z neznalosti, nebo dokonce úmyslnou – je velmi pravděpodobné, že na ni finanční úřad přijde. A nespoléhejte se na to, že když vám daňové přiznání takříkajíc prošlo, vše je v pořádku. Bohužel – úřad má v tomto směru poměrně velké pravomoci. Kontrola na vás může přijít až tři roky zpětně.
Ovšem není to tak univerzální pravidlo, jak se většina lidí domnívá. Stát nemá tak krátké prsty – naopak. Pokud má podezření, že došlo k trestnému činu nebo opravdu rozsáhlému podvodu, může se podívat do minulosti mnohem dále. V takovém případě vám hrozí kontrola až 10 let zpětně, jak uvádí web Novinky. Po tuto dobu byste proto měli preventivně uchovávat všechny doklady. Jedině tak se vyhnete obtížím. Mimochodem, nejde o tak velkou novinku – magazín Finance o tom informoval už v roce 2011, kdy zákon č.280/2009 Sb. vešel v platnost. Řada lidí se s ním však stále neseznámila.
Kontrola? Obvykle jen na udání
A kdy na vás může taková kontrola přijít? To nelze přesně říct. Většinou k ní dochází, pokud vás nějaký konkurent nebo třeba jen závistivý člověk udá. To není nijak těžké. Jde to na dva kliky třeba přes e-mail a udání může být zcela anonymní.
Dalším varovně zdviženým prstem jsou velké daňové odpočty nebo několik daňových přiznání po sobě, v nichž vykazujete ztrátu a nikoli zisk. V podnikání se samozřejmě čas od času s nějakým tím propadem příjmů počítá, ale pokud se to děje soustavně, pak zodpovědná místa jednoznačně tuší nějakou nekalost. Kontrola tak u vás může zaklepat raz dva. Doporučujeme s ní maximálně spolupracovat – čím více vstřícných kroků uděláte, tím větší je šance, že se případné zjištěné prohřešky budou řešit jen mírně.
Jaké problémy s berňákem jste už někdy měli?
Zdroj: Novinky, Finance, ZákonyProLidi