Článek
Ti, kteří si ještě nevyzvedli své pojištěné vklady z padlé banky Sberbank, by si měli pospíšit – termín výplat se neúprosně blíží. Pokud si peníze nevyzvednou do 10. března 2025, můžou se s nimi nadobro rozloučit.
Čas běží. Klienti zkrachovalé banky mají na vyzvednutí peněz už necelý měsíc
Jak tenhle známý příběh vlastně začal? Inu, docela jednoduše. Banka s ruskými kořeny neustála obrovský tlak po začátku války na Ukrajině. Lidé se jí tak nějak hromadně rozhodli nedůvěřovat. A proto začali hromadně vybírat vklady, přesouvat účty jinam a nakonec ČNB rozhodla, že Sberbank musí skončit. Její pád definitivně stvrdil Pražský městský soud v srpnu 2022, kdy na ni byl uvalen konkurz.
O peníze nepřijdete, musíte se ale přihlásit
Také patříte k postiženým osobám? Pak byste měli vědět, že Garanční systém finančního trhu vyplácí klientům jejich pojištěné vklady už nějaký ten pátek. Jde o částky do ekvivalentu 100 tisíc eur, což je přibližně 2,5 milionu korun. Jinými slovy – kdo měl v této bance víc, nic nedostane, taková jsou pravidla.
Od doby, kdy Garanční fond s touto aktivitou začal, si už o své peníze podle magazínu Finance řeklo přes 90 tisíc klientů, kterým bylo dohromady vyplaceno více než 25 miliard korun. Přesto zůstává v tomto fondu stále ještě dost prostředků k vyplacení. Ptáte se, kolik? Je to více než čtvrt miliardy. Ano, tyhle peníze si opravdu doteď nikdo nevyzvedl. To znamená, že ještě 31 tisíc klientů má peníze k dispozici, ale z různých důvodů se o ně zatím nepřihlásili.
Váhavci už příliš času nemají
Skladba lidí, kteří se o své peníze nezajímají, je velmi zajímavá. Téměř 14 tisíc z nich má na účtu drobné částky do stovky korun, které se jim možná ani nevyplatí řešit. Ale pak jsou tu stovky klientů s mnohem vyššími částkami – 415 lidí má nárok na více než 100 tisíc korun a 46 klientů dokonce na sumy přesahující milion. Právě ti by si na termín rozhodně měli dát pozor, protože po 10. březnu už bude pozdě. Jenže mnoho z nich to nejspíš nemá tak jednoduché.
„Může jít také o osoby, které by do Česka pro výplatu náhrady vkladů musely přicestovat z ciziny, což může být nyní komplikované například pro ukrajinské a ruské občany. Tito vkladatelé mají sice také možnost zažádat o výplatu náhrad korespondenčně, ale i s tím jsou spojené určité náklady,“ vysvětluje na webu Peníze ředitelka Garančního fondu Renáta Kadlecová.
A co se stane s penězi, které si nikdo nevyzvedne? Ty se nepropadnou někam do černé díry, ale zůstanou v Garančním systému a budou použity pro případné budoucí výplaty určené klientům zkrachovalých bank. A to je rozhodně dobrá zpráva.
Co si o celé záležitosti myslíte vy?