Článek
Jenže čím dál více Čechů také dostane místo balíčku jen nepříjemně hořké zklamání, jak naše redakce zjistila. Na internetu totiž číhá past v podobě falešných e-shopů, které vám sice slíbí lákavě vypadající zboží za výhodnou cenu a v přívětivém termínu, ale nakonec vás připraví o všechny peníze.
Nákup za levno? Někdy spíše za trest
Podle statistik vyrostl počet podvodných obchodů jen letos o víc než 1000 %. Ne, to bohužel opravdu není překlep – opravdu jde o skoro neuvěřitelný dvanáctinásobný nárůst. A každým dnem přibývají další. Situace dokonce došla tak daleko, že Česká obchodní inspekce (ČOI) prostě a jednoduše nestíhá aktualizovat seznam rizikových webů – musela by na to totiž přijmout docela nové síly. Takže zatímco vy doufáte, že vám brzy dorazí nové boty nebo letní pneumatiky, někdo na druhé straně internetu už dávno slaví – ovšem za peníze z vašeho účtu.
Jak poznat podvodný e-shop?
Někdy to není snadné – ale určitá znamení by vás měla varovat. Tady jsou nejčastější podvodné znaky podle příručky ČOI:
• Chybí kontaktní údaje – pokud na webu nenajdete IČO, adresu nebo jméno provozovatele.
• Podezřele nízké ceny – nový iPhone za polovinu ceny apod.?
• Zmatečné nebo chybějící obchodní podmínky.
• Chyby v textu, špatná čeština, podivné přesměrování.
• Nefunkční reklamace a nereagující zákaznická podpora (to se obvykle dozvíte z recenzí ostatních zákazníků, které se také vyplatí vyhledat).
Ani tak však nemusíte mít vždy jistotu, že vám dorazí to, co opravdu chcete. Proto pokud to jde, zvolte platbu na dobírku nebo platební bránu s ochranou kupujícího – všechny spolehlivé obchody by měly alespoň jednu z těchto možností nabízet.
Také si zkontrolujte, zda se váš e-shop nenachází na seznamu rizikových obchodů od ČOI. A pokud se přece jen něco pokazí, pak okamžitě kontaktujte banku a zkuste platbu stornovat a pokud možno také ihned podejte trestní oznámení na policii. Můžete tak ještě ledacos zachránit.
Už se vám něco podobného stalo? A podařilo se vám peníze dostat zpátky?