Hlavní obsah
Internet, technologie a elektronika

Nenápadný spotřebič, který by měl vždy být vytažený ze zásuvky: Spoustu Čechů to nedělá a riskuje

Foto: John Bell from UK / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Toustovač

Všichni máme své ranní rituály. Někdo startuje den kávou, jiný si dá čaj a krajíc chleba s máslem. Bohužel ne všechny jsou bezpečné.

Článek

A pokud patříte mezi milovníky křupavého toustu, pak byste měli rozhodně zbystřit. Právě vám totiž hrozí velmi nepříjemné nebezpečí, protože právě toustovač, tenhle nenápadný pomocník na kuchyňské lince, může být ve skutečnosti malou časovanou bombou. Může vybuchnout za dva roky, ale i klidně zítra – to opravdu nenápadným způsobem.

Vypadá nevinně, ale…

I když toustovač po použití vypnete, zůstává pod proudem, pokud ho necháte v zásuvce – to je asi každému jasné (výjimku mají samozřejmě nejrůznější prodlužovací šňůry, které lze vypnout na čudlík). A právě to může být problém.

Tady se bude hodit maličká lekce z fyziky. Toustovače totiž fungují na principu žhavení kovových spirál – což znamená, že se v nich vytváří opravdu vysoká teplota. Ano, to je přesně to, co vám doslova za pár vteřin udělá z rozměklého krajíce toustového chleba onu báječně křupavou pochoutku.

A tady právě nastává problém – pokud už používáte toustovač nějakou dobu, ale příliš dobře ho nečistíte, najdete na něm spoustu starých drobků, konstatuje web The Mirror. Ty se při každém zapnutí toustovače extrémně přesuší – a jednoho krásného dne se může klidně stát, že vzplanou. Pokud se na dně přístroje drží staré drobky, které jste tam „zapomněli“ posledních pár týdnů… pak se klidně může stát, že vzplanou.

Požár kvůli toastu? Není to vtip

Možná to zní přehnaně, ale už několikrát se to stalo. Nejčastěji k tomuto problému podle expertů z magazínu Dualit dochází u starších modelů, kde jsou opotřebené kabely nebo uvolněné spoje. A někdy stačí k vyšlehnutí plamene z útrob tohoto šikuly opravdu málo – jeden zkrat a oheň je na světě. A když si navíc představíte, kde toustovač obvykle stojí a kolik potenciálně hořlavých věcí je v jeho okolí… Asi už chápete, kam tím míříme.

  • Po každém použití proto toustovač vytáhněte ze zásuvky.
  • Pravidelně ho čistěte od drobků.

A s tím starým nebo s tím, který začne podivně zapáchat (což může být příznak poškozených šňůr nebo spirál), je rozhodně na čase se rychle rozloučit.

Jakou snídani máte nejraději vy?

Zdroj: Autorský text, The Mirror, Dualit, Události247

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Toustovače

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz