Článek
Digitální platby procházejí obří proměnou a fyzické karty pomalu, ale jistě ustupují virtuálním alternativám. Není divu – úhradu za zboží a služby totiž značně zjednodušují.
Konec plastových karet? Digitální platby se mění rychleji, než stíháme sledovat
V posledních dvou letech se počet virtuálních platebních karet více než zdvojnásobil a stále roste, jak uvádí experti ze stránek Finex. Místo plastu tak můžete svou kartu mít třeba v mobilní aplikaci (například v internetovém bankovnictví nebo v digitální peněžence). A vlastně proč ne. Placení je rychlejší, bezpečnější a šetrnější k přírodě – tak proč se tahat s kusem plastu?
Placení kartou? Brzy už jen mobilem nebo hodinkami
Lidé si na bezkontaktní platby mobilem nebo chytrými hodinkami zvykli natolik, že mnozí už fyzickou kartu z peněženky ani nevytahují. A velké obchodní řetězce na tento trend reagují – například Lidl a Kaufland testují nové platební technologie, které by mohly hotovost i klasické karty postupně vytlačit. Vše budete mít pěkně po ruce v jedné appce – nejdřív si naskenujete nákup, pak ho přes aplikaci zaplatíte a můžete jít domů. Žádné zdržování na pokladnách ani úmorné vyskládání věcí na pokladní pás a zase zpět.
Takže pokud jste ještě nepřešli na placení mobilem nebo chytrými hodinkami, možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Budoucnost totiž očividně patří technologiím bez plastu – a pokud na tento trend nenaskočíte včas, mohli byste mít později opravdu vážné problémy.
Tokenizace: Revoluce v zabezpečení plateb
Jenže jak to vypadá, tady se technologie ani náhodou nezastaví – ve hře je totiž i tokenizace. Pokud vám tohle slovo zatím nic neříká, brzy se s ním setkáte častěji. Tokenizace znamená, že skutečné údaje o vaší kartě nahradí unikátní digitální kód, který chrání vaše platby. Můžete tak zapomenout třeba na přepisování dlouhých čísel při online nákupech – díky čemuž mimochodem i výrazně snížíte riziko zneužití údajů.
Průkopníkem v této oblasti je platební společnost Mastercard, která plánuje do roku 2030 kompletně nahradit tradiční platební údaje digitálními tokeny. Digitalizace se tak rozhodně není třeba bát. Naopak – brzy by mohlo jít o mnohem bezpečnější způsob než v případě karty uložené v peněžence.
Jak tyto moderní platební metody vnímáte vy?