Článek
A to rozhodně není žádná výhra. Problémem totiž nejsou jen svědivé kousance – tihle paraziti přenášejí i různé vážné choroby jako je například lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.
Tajná zbraň proti klíšťatům? Kočičí máta!
To však neznamená, že se s tím musíte smířit nebo se neustále stříkat repelentem. Třeba zahradu totiž můžete před těmito nepříjemnými návštěvníky spolehlivě ochránit. Říká vám něco Nepeta cataria? Možná ji znáte jako kočičí mátu nebo také šantu kočičí (což je správný název) – jak už její přezdívky napovídají, jde o velmi oblíbenou bylinku, kterou milují zejména kočky. Ovšem totéž rozhodně nelze říct o klíšťatech.
Důvodem je látka nepetalakton, která na ně působí doslova jako červený hadr na býka – jen tak trochu obráceně. Tam, kde roste, totiž žádné klíště nenajdete.
Není v tom sama – pomocníků je víc
Ovšem pokud vám kočičí máta nevoní (čemuž se příliš nedivíme – člověk má ostatně ke kočkám trochu daleko) nebo už ji na zahradě máte a chcete k ní přidat další posily, zkuste i další aromatické rostliny. Levandule je klasika – krásně kvete, odpuzuje hmyz a přitom voní opravdu božsky. Dalším favoritem je i docela obyčejný česnek – klíšťata totiž jeho pach doslova a do písmene nemůžou vystát. A navíc vám bude užitečný i v kuchyni.
Ještě pár tipů navíc – když se chcete chránit úplně
Rostliny vám sice s těmito nepříjemnými záškodníky opravdu skvěle pomohou, ale ne vždy fungují na sto procent. Klíšťata jsou totiž velmi houževnatí nepřátelé. Takže je při cestách do přírody třeba dodržovat i pár klasických, ale přesto velmi důležitých postupů:
• Noste dlouhé kalhoty a rukávy.
• Používejte repelenty – zvlášť na místa, kde nemáte oblečení.
A věděli jste, že klíšťata si obzvlášť ráda pochutnají na lidech s krevní skupinou A nebo 0? Tihle „vyvolení“ by se proto měli chránit o to pečlivěji.
Jak proti klíšťatům bojujete vy?
Zdroj: Autorský text, National Institutes of Health, Science Direct