Článek
Za dob socialismu byl výběr hraček, ostatně jako všeho ostatního, značně omezený. Každý druhý měl tak doma dnes již legendární mončičáky, tatrovky, plechové traktůrky, či angličáky. Mnohé z těchto hraček dnes leží odložené na půdách a majitelé si na ně vzpomenou jen když nostalgicky zavzpomínají na své dětství. Možná však nastal čas zaprášené krabice znovu otevřít, některé z těchto hraček lze totiž nyní prodat za naprosto neuvěřitelné částky.
Mončiči: Ze 150 na 15.000 za 40 let
Jednou z nejpočetnějších hraček před Sametovou revolucí i těsně po ní byly krom angličáků tzv. mončičáci. Pro mladší generaci dovysvětlíme, že se jedná o japonské plyšové hračky, které byly původně dostupné jen v prodejnách Tuzexu. Zpočátku byly k dostání pouze v hnědé barvě, ale později se nabídka rozšířila i o žluté, růžové a bílé varianty a šly koupit i v běžných obchodech. Nejmenší verze mončičáka tehdy stála 150 korun.
V devadesátých letech jej měl skoro každý a většinou nezůstalo u jediného kusu, někteří měli i velice rozsáhlé sbírky. Běžného ohraného mončičáka nyní koupíte v bazaru již od 500,- Kč. Ty raritní či Mončiči v původním obalu se pak prodávají za ceny kolem 2000,-. Výjimkou však nejsou ale ani speciální kousky, za které jsou sběratelé ochotní zaplatit podstatně více, nejdrazší mončičáci se totiž pohybují v cenách 15 až 20.000,-Kč.
Zkuste hračky vydražit
Máte-li doma tedy některou z běžných hraček komunismu, ať už jde o výše zmíněné mončičáky, angličáky nebo tatrovky a chcete si trochu přilepšit, zvažte jejich prodej. Lepší než bazary jsou ovšem aukce. Asi nejznámějším aukčním webem je u nás Aukro. A věřte, že hračky z dob ČSSR se prodávají za opravdu pěkné peníze.
Igráčci v řádech tisícikorun, díly k původní stavebnici Merkur se šplhají k deseti tisícům, autodráhy za 10 až 20 000. A loni v dubnu se zde prodala plastová Tatra 813 i s původní papírovou krabicí za neuvěřitelných 235.000,- Kč. A za takové peníze už se prohledat půdu rozhodně vyplatí.
Zdroj: Ekonom, Aukro, Události247