Článek
Jenže pokud cestujeme za vybraným potěšením někam dál, máme všichni jedno společné: vždy když přijedeme na místo, chce po nás někdo pas.
Na první pohled to vypadá neškodně. Usměvavý recepční vás vítá, podává uvítací drink a zároveň vás jen tak mezi řečí žádá, ať mu na chvíli necháte na recepci pas a klidně si jdete po svém. Je to prý nutné kvůli evidenci, turistickým poplatkům, kontrole hostů a tak podobně. Jenže pokud na jeho hru přistoupíte, může se vám to brzy velmi nepříjemně vymstít.
Pas není jen tak obyčejný kus papíru
Možná to nevíte, ale v některých zemích – například v Nizozemsku, Německu, Španělsku nebo Švédsku – pas nepatří podle webu MeltingPot vám, ale státu. Je to vlastně taková cenina, což mimo jiné znamená i to, že ho nesmíte jen tak někomu „dát do úschovy“. A už vůbec ne nechat recepčního, aby vám ho zadržel třeba jako zálohu oproti kartě od pokoje. Takové zacházení je totiž nejen neprofesionální (což by vás mělo varovat už předem), ale v mnoha případech i protizákonné.
Nejde jen o princip – jde o vaši bezpečnost
A nejde jen o nějakou nesmyslnou státní buzeraci. Naopak – zodpovědná místa se vás snaží chránit. V dnešní době, kdy je krádež identity v mnoha zemích doslova na denním pořádku, je totiž váš pas pro podvodníky vlastně takový malý zlatý důl. Jeho sken v nesprávných rukou totiž může vést třeba k tomu, že si někdo vezme úvěr na vaše jméno, zřídí falešný účet nebo napáchá průšvihy, které pak budete opravdu velmi těžce vysvětlovat.
Jak se bránit a přitom zůstat v klidu?
A co tedy dělat, abyste se podobnému nebezpečí vyhnuli? Zde je pár osvědčených rad z webu Europa, které vám mohou ušetřit starosti:
• Zjistěte si předem pravidla v zemi, kam jedete. V některých státech smí hotel jen nahlédnout nebo si udělat kopii – a i ta má svá pravidla. Když si předem zjistíte, co je povolené, nemohou vás žádné nekalé praktiky zaskočit.
• Pokud po vás třeba na recepci chtějí kopii pasu, nabídněte, že ji uděláte sami. Zakryjte přitom citlivé údaje (například rodné číslo). Nechte viditelné jen jméno a číslo pasu – nic víc totiž není třeba.
A nikdy, ale opravdu nikdy nenechávejte nikde pas jako zástavu. Koneckonců pas byste měli mít stále u sebe, může se vám hodit třeba na půjčení auta nebo při policejní kontrole. Na to nezapomínejte.
S jakými cestovatelskými nešvary jste se už setkali vy?
Zdroj: Autorský text, MeltingPot, Europa, Facebook