Článek
Nově se má zavést i daň z internetu, která nahradí koncesionářský poplatek České televizi, nebo daň z oblečení.
Fast Fashion a obrovské plýtvání oblečením
Žijeme v éře fast fashion, módní trendy přicházejí a odcházejí, oblečení se vyrábí po tunách. Toto levné oblečení je často z nekvalitních materiálů a bohužel je obvykle vyráběno v Číně za nelidských pracovních podmínek. Lidé nakupují oblečení ve velkém, často jej ale obléknou jen jednou nebo dvakrát, než skončí zapomenuté na dně skříně nebo rovnou v popelnici. Statistiky ukazují, že domácnosti v České republice vyprodukují neuvěřitelných 130 tisíc tun textilního odpadu za jeden jediný rok.
Toto zbytečné plýtvání má ekonomické i ekologické důsledky. Vyhozený textil totiž končí na skládkách nebo ve spalovnách, což přispívá k dalším problémům, jako je znečištění ovzduší. Do popředí se tak dostávají iniciativy za udržitelnou módu. Nákup dražšího, ale kvalitnějšího oblečení by nejen omezil množství textilního odpadu, ale také snížil negativní dopady na životní prostředí.
Daň z textilu a recyklace oblečení
Tomuto plýtvání se snaží zamezit i vláda novými opatřeními. Jedním z nich je povinnost obcí zajistit samostatný sběr textilu, tedy zavedení speciálních popelnic na oblečení. Textil se tak bude třídit stejně, jako se dnes třídí plasty, papír nebo sklo. Cílem je vytřídit textil a recyklovat použitelný materiál, aby ho na skládkách končilo co možná nejméně.
Počítá se i se zavedením speciálního poplatku na prodej jakéhokoliv oblečení. Tento poplatek se připočítá ke každému kusu prodávaného oblečení, což v podstatě představuje novou formu daně. Podobnou formou jsou již dnes zdaňovány například spotřebiče. Dle Ministerstva životního prostředí by se do roku 2030 mohlo toto opatření rozšířit i na další předměty běžné potřeby, jako jsou sportovní a volnočasové potřeby, hračky, nebo třeba nábytek.