Článek
Jednak existují sběratelské mince a bankovky, u kterých se nominální hodnota a skutečná cena značně liší a pak se také občas objeví takzvaný „zmetek“, tedy mince či bankovka s chybou v ražbě či tisku. Ačkoli mohou být stále v oběhu za svou nominální hodnotu, jejich skutečná cena je mnohonásobně vyšší. Sběratelé je vyvažují zlatem.
Zrádný rok 1993
V roce 1993 se stalo mnoho věcí, pro nás je v tomto případě důležité, že vznikla samostatná Česká republika i nová měna, tedy česká koruna, která nahradila tu československou. Byla také vyražena sada desetikorunových mincí, která nebyla přesně podle normy a jejich cena tak mezi sběrateli raketově vzrostla. Jedna z nich, jak informoval server iDnes, byla před pár lety vydražena za rekordního téměř čtvrt milionu.
Desetikoruna však nebyla jedinou chybně zpracovanou mincí, která se dostala v roce 1993 do oběhu. Mezi tzv. chyboražbu patří i některé dvacetikoruny či padesátikoruny. U dvacetikorun šlo například o nedoraženou číslici 9 a nálitek v hřívě lva, u padesátikorun zase, dle serveru SadyMincí, o chybějící měděné galvanické pokovení mezikruží a nižší hmotnost, menší průměr a nedoražené okraje. Chyboražba tak byla na první pohled patrná a tato mince se do oběhu nakonec vůbec nedostala.
Vzácná zairovka
Z roku 1993 pochází i vzácná bankovka s nominální hodnotou 200 Kč. Chyba není zřejmá na první pohled, jako například u výše zmíněné padesátikoruny, je tedy stále v oběhu. Abyste si všimli chyby, musíte se pozorně zaměřit na tenký metalický proužek, který bankovkou prochází. „Všechny bankovky z roku 1993 mají v metalickém proužku napsané 200 Kč. Tady ovšem při ražbě omylem někdo z obsluhy dal proužky s nápisem Republique du Zaire,“ vysvětluje numismatik Slavomír Primák pro ČT24.
A právě kvůli vytištěnému slovu Zaire se bankovce mezi sběrateli říká zairovka. Bankovky se totiž tehdy tiskly v Německu a papírny, které vyráběly bankovky pro nově vzniklou Českou republiku vyráběly i bankovky pro dnes již neexistující africkou zemi Zaire. Díky záměně ochranného proužku je tak skutečná hodnota této dvousetkoruny mnohem vyšší. Pohybuje se v řádu statisíců korun, v případě bankovky v perfektním stavu se však může prodejní cena bankovky vyšplhat i ke dvěma milionům.