Hlavní obsah
Cestování

Budapešťský hotelový modernismus a brutalismus

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ugyes
16. 11. 8:10

Budapešť toho z brutalismu příliš nenabízí. V tomto příspěvku představím 4 nepřehlédnutelné hotely v modernismu a brutalismu. A příště snad zdokumentuji všechny brutalistní stavby nebo „panelházy“.

Článek

Budapešť ohromí nás Čechy svou monumentalitou. Všechno se tam zdá tak nějak větší. V této metropoli jsem strávil pracovně jeden rok a za tu dobu jsem měl možnost toto krásné město více poznat. A nyní při mé poslední pracovní návštěvě jsem zdokumentoval hotely v brutalistním a modernistickém slohu. Inspirací mi bylo to, že jsem v jednom z těchto hotelů bydlel.

Hotel Marriott

Hotel Marriott stojí u břehu Dunaje v Pešti. Jedná se o první velký luxusní hotel postavený po 2. světové válce. Otevřen byl v roce 1969 a nesl jméno Hotel Duna Intercontinental. V roce 1994 získal své nynější jméno Hotel Marriott. Dnes pojme kolem 650 hostů. Hotel je modernistický, ale zadní stěna má brutalistní parametry.

Za těch spoustu let v něm nocovalo hodně známých osobností. Asi nejzajímavější stopu v něm nechal Freddie Mercury. Na tomto videu je Mercury zachycen, jak roce 1986 před svým koncertem v hotelu nacvičuje maďarskou folklorní píseň Tavaszi szél vizet áraszt.

Foto: ugyes

Hotel Marriott Budapest

Hotel Budapest

Hotel Budapešť zaujme na první pohled a mimo jiné jediný hotel v brutalistním slohu. Jeho válcový tvar je velmi netradiční - má průměr přes 30 metrů. Leží v Budě poblíž Széll Kálmán tér a nabízí 289 pokojů na celkem 15 patrech, takže je z dálky nepřehlédnutelný. Hotel byl postaven mezi roky 1964-67 a jeho interiér stále odkazuje na toto období. Maďaři hotel nazývají jako Körszálló (kulatý dům).

Foto: ugyes

Hotel Budapest

Hotel Intercontinental

Hotel InterContinental stojí takřka vedle hotelu Marriott na břehu Dunaje. Zde ale společný vztah nekončí - oba hotely navrhl stejných architekt József Finta. Hotel byl otevřen v roce 1981 pod názvem Forum Hotel. Po privatizaci byl přejmenován v roce 1997 na InterContinental a mezi lety 1998-2000 proběhla jeho náročná rekonstrukce. Dnes je v hotelu celkem 402 pokojů. Mezi známé hosty se řadí například George Bush, Dalai Lama nebo Michael Schumacher.

Foto: ugyes
Foto: ugyes

Hotel InterContinental

Thermal Margaret Island

Hotel Thermal Margaret Island leží na Margaretině ostrově. Ten je naprosto perfektní, pokud chcete bydlet v přírodě i centru současně. Kolem ostrova vede 5 km běžecká dráha a nachází se na něm ZOO, restaurace nebo plavecký a atletický stadion. Byl postaven v roce 1979 a prošel hned několika renovacemi.

Foto: ugyes

Hotel Thermal Margaret Island

Foto: ugyes

Hotel Thermal Margaret Island

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz