Článek
Tenti to článek se bude věnovat jejím počátkům. Časům kdy ještě nevyšlo megauspěšné album The Fame. Ohlédneme se na její život a kariéru v období, které předcházelo jejímu průlomu.
Stefani vyrůstala na Manhattanu v italskoamerické rodině. Od útlého věku projevovala mimořádný hudební talent, na klavír začala hrát ve čtyřech letech. Svojí první píseň napsala ve třinácti letech. Za pár let začala navštěvovat prestižní katolickou dívčí školu Convent of the Sacred Heart, kde se účastnila školních představení a rozvíjela svůj hudební talent.
V pouhých 17 letech byla přijata na Tisch School of the Arts v New Yorku, což je jedna z nejuznávanějších uměleckých škol v USA.
Zde Stefani studovala hudbu a zdokonalovala své klavírní a pěvecké dovednosti. Po roce však školu přerušila, aby se mohla plně věnovat své hudební kariéře. Tenkrát byla domluvena se svým otcem, že se na školu vrátí, pokud neprorazí. Na školu už se samozřejmě nevrátila.
V roce 2005 podepsala svou první nahrávací smlouvu se Streamline Records, ale brzy poté byla smlouva zrušena. Následně podepsala smlouvu s Def Jam Recordings, ale i tento kontrakt byl po pouhých třech měsících ukončen.
Tyto neúspěchy ji však neodradily. Pokračovala ve vystupování v newyorských klubech a budovala si loajální fanouškovskou základnu.
Vystupovala v klubech na Lower East Side v New Yorku, kde experimentovala s různými hudebními styly a vizuálními prvky. Vytvořila duo s Lady Starlight a společně vystupovali na festivalu Lollapalooza. V této době se zrodila její umělecká identita „Lady Gaga“.
Její umělecký pseudonym Lady Gaga ale vznikl pouhou náhodou. Rob Fusari, jeden z jejích producentů, psal zprávu, ve které zmiňoval písničku „Radio Ga Ga“ od Queen. Mobil automaticky opravil slovo „radio“ na „lady“. Producent si toho nevšiml a zprávu odeslal. Lady Gaga se překlep natolik zalíbil, že si jej zvolila jako své umělecké jméno.
Rob Fusari, pomohl mladé zpěvačce rozvinout její zvuk a styl. Díky němu se dostala do povědomí zpěváka a producenta Akona, který rozpoznal její potenciál a podepsal s ní smlouvu pro svou značku Kon Live Distribution pod Interscope Records.
Před vydáním vlastního debutového alba pracovala Lady Gaga jako textařka pro umělce jako Britney Spears, Fergie a The Pussycat Dolls. Tato zkušenost jí pomohla lépe porozumět hudebnímu průmyslu a zdokonalit své skladatelské dovednosti.
V období před vydáním alba The Fame založila Lady Gaga kreativní tým nazvaný The Haus of Gaga, inspirovaný Andy Warholem a jeho uměleckým studiem Factory. Tento tým byl zodpovědný za mnohé její kreativní nápady, kostýmy a vizuální prezentaci.
Akon doporučil Lady Gaga i producentovi známému pod jménem RedOne. Toto setkání bylo pro oba velmi důležité, RedOne hledal nové talenty a Lady Gaga potřebovala producenta, který by pomohl definovat její osobitý zvuk.
Jejich první společnou písní byla „Boys Boys Boys“, následovaná hitem „Just Dance“.
Oba si ale velmi hudebně rozuměli a nakonec to byl RedOne kdo zpěvačce dopomohl k jejím ranným hitům. Společně složili i písně „Poker Face “ a „Love Game“.
Lady Gaga tak narazila na zlatou žílu a již nic nebránilo vydání prvního alba. V roce 2008 tak vychází její první singl „Just Dance“, který postupně získával popularitu a skvěle připravil půdu pro vydání debutového alba The Fame. Skladba však nebyla okamžitým hitem, postupně si získávala pozornost aby se nakonec stala jednou z nejúspěšnějších písní roku.
Cesta Lady Gaga ke slávě nebyla přímočará, byla plná odmítnutí a překážek.tvrdé práce a vytrvalosti. Nicméně její jedinečná kombinace hudebního talentu, vizuální kreativity a odhodlání ji nakonec vynesly mezi největší hudební hvězdy populární hudby. Už tehdy se začal psát příběh novodobé královny popu.