Článek
Vlaďka Martinovská využila možnosti vysokoškolského studia odjet do zahraničí naplno. Až nakonec na osm let zakotvila ve Švýcarsku. Nejen o svých zkušenostech ze zahraničí si povídala s Petrem Klímou v dalším díle podcastu Od Západu nefouká?.
Jak si vybírala země pro své studijní pobyty? Jak a v čem ji zahraničí formovalo? Jaký je rozdíl mezi českým a švýcarským oborovým prostředím a přístupem k práci? A proč se nakonec rozhodla vrátit do Česka? Od roku 2019 pracuje v tehdy nově zřízeném Ateliéru veřejného prostoru na Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Jak hodnotí plzeňský veřejný prostor? Čeho se jí podařilo za tři roky působení dosáhnout? K čemu slouží manuály veřejného prostoru a jak se daří s nimi dále pracovat? Smysl vidí také v aktivním zapojení se do vzdělávání studentů. Kde a jak vyučuje? A v čem prospívá práce se studenty jí samotné?
–––
Co v rozhovoru uslyšíte:
00:55 – cesta k architektuře
02:20 – studium a zahraniční stáže
12:10 – život a praxe ve Švýcarsku
24:30 – Ústav koncepce a rozvoje města Plzně
29:00 – manuály
38:00 – řemeslníci
45:25 – plus a mínus v Plzni
52:20 – akademické prostředí
–––
O jakých projektech bude řeč:
Manuál označování provozoven a Manuál reklamy ve veřejném prostoru
(oba dokumenty spolu s plánem regulace vizuálního smogu jsou k dispozici zde)
MSc. Arch. Vladimíra Martinovská (Vaníková) studovala v Praze na Fakultě stavební a na Fakultě architektury ČVUT. V rámci studia absolvovala několik zahraničních stáží, až zakotvila a pracovně jako architektka působila ve švýcarském Curychu. Po návratu do rodné Plzně začala pracovat v nově zřízeném Ateliéru veřejného prostoru na Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.
Editace: Jan Balcar, Markéta Hossingerová, Petr Klíma
Hudba, zvukový design, fotografie: Jan Balcar
Přepis rozhovoru najdete na webech ozn.plzne.cz a Seznam Médium.
Sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram.