Článek
V druhé části rozhovoru se architekt a fotograf Petr Jehlík ohlíží za svým studiem na plzeňské stavební průmyslovce a vzpomíná na to, jak na něj budova školy působila a jak se proměnila. V současné době Petr působí v pražské kanceláři architekta Stanislava Fialy, proto se předmětem dalšího hovoru stal zejména pražský polyfunkční dům DRN. Proč získala budova takový název? A jak může dům přispívat k adaptaci městského prostředí na měnící se klimatické podmínky?
Ačkoliv žije Petr Jehlík dlouhodobě v Praze, do Plzně se opakovaně vrací, a dokumentuje stavební produkci 20. století pro Plzeňský architektonický manuál (PAM). Jak reflektuje vývoj města v posledních dekádách? Jak vnímá architekturu a veřejný prostor v Plzni? Co se zde podařilo, a kde jsou podle něho naopak rezervy?
–––
Odkaz na podcast: https://podcasty.seznam.cz/podcast/od-zapadu-nefouka/vegetace-ve-mestech-je-pro-zvladnuti-problemu-s-klimatem-zasadni-mini-architekt-a-fotograf-petr-jehlik-391801
Co v rozhovoru uslyšíte:
00:30 – o „stavárně“
08:10 – o práci se Stanislavem Fialou
18:15 – o DRNu
23:00 – o směřování Plzně
–––
O jakých projektech bude řeč:

budova Střední průmyslové škola stavební Plzeň

polyfunkční objekt DRN v Praze
Ing. arch. Petr Jehlík po studiu plzeňské stavební průmyslovky absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. Studoval i na pražské UMPRUM v ateliéru prof. Jiřího Pelcla. Do roku 2014 působil v kancelářích Fact, mimolimit a D3A, od roku 2015 pracuje jako architekt ve studiu Fiala+Nemec. Kromě architektury se dlouhodobě věnuje i jejímu fotografování – je dvorním fotografem Plzeňského architektonického manuálu (PAM), jako autor současných snímků se podílel i na výstavních a publikačních projektech KOTVY MÁJE – České obchodní domy 1965–1975 a Růžena Žertová – architektka domů i věcí.
–––
Editace: Jan Balcar, Markéta Hossingerová, Petr Klíma
Hudba, zvukový design, fotografie: Jan Balcar
Sledujte nás na sociálních sítích Facebook a Instagram.