Článek
Doctor Who: Silueta (Justin Richards)
Zatím nejlepší česky vydaná kniha ze světa seriálu Doctor Who, kterou jsem četla. Tentokrát společně s Dvanáctým Doktorem, Clarou, Madame Vastrou a Jenny budeme vyšetřovat podivné události. Atmosféra z románu přímo srší a o napínavé momenty v něm není nouze. Navíc se odehrává v zimě, takže do současného období jde o ideální čtivo. :)
Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů (kolektiv autorů)
Sbírka povídek, v nichž je každé z 11 regenerací Doktora věnován jeden příběh. Některé jsou výborné, jiné nadprůměrné, pár jenom dobrých, ale všechny se povedly a žádná mě vyloženě nezklamala. Tak to dopadá, když se v jedné knize objeví jména jako Neil Gaiman, Richelle Mead nebo Patrick Ness. Pokud máte seriál Doctor Who rádi, nenechte si tuto knihu ujít!
Torchwood: Bay of the Dead (Mark Morris)
Zombie á la Torchwood? Ano, prosím! Výhodou této knižní série je, že jednotlivé romány na sebe nenavazují, takže z ní snadno můžete vyzobat ty nejlepší kousky. A Zátoka mrtvých, jak by se román jmenoval česky, je doposud nejlepší román z prostředí Torchwoodu, který jsem přečetla.
Nic mu nechybí - od sympatických, dobře známých hrdinů (kapitán Jack Harkness znovu válí, ale není sám), až po napínavý, svižný příběh, který tentokrát obsahuje pořádnou dávku hororu. Co jiného byste ostatně čekali, když se ulicemi Cardiffu začnou potácet živí mrtví…
Jestli jste seriál Torchwood, který navazuje na Doctora Who, viděli, knihu doporučuji k přečtení, o moc lepší už to být nemůže!
Doctor Who: Borrowed Time (Naomi Alderman)
Románů ze světa Doctora Who jsem přečetla celou řadu, ale Borrowed Time, tedy Vypůjčený čas, je jedním z nejlepších. Zaujme už ústřední premisou. Představte si, že byste nikdy neměli dostatek času, ale navštívili by vás pánové, kteří by vám nabídli, že si čas můžete půjčit? Pochopitelně jen za malý úrok…
Jako mnoho příběhů seriálu, i tento se odehrává v Londýně a zdatně propojuje současnou společnost se sci-fi prvky. Pointa příběhu je děsivá a Doktorovi protivníci totéž. Charakterizace postav se povedla, trojice Jedenáctý Doktor, Amy a Rory nemá chybu.
Líbí se mi i to, že román nepracuje s již provařenými protivníky typu Daleků či Cybermanů, ale vymýšlí zase něco nového. Jediné, co mi tak na tomto nápaditém a vydařeném příběhu vadí, je, že nevyšel česky, takže se k němu u nás nedostane ani zdaleka tolik lidí, kolik by si zasloužil.
Doctor Who: The Clockwise Man (Justin Richards)
Úplně první díl ze série románových dobrodružství Doctor Who. Je nutno poznamenat, že ačkoliv do série můžeme naskočit prakticky kdykoliv, protože jednotlivé díly až na výjimky propojené nejsou, zrovna The Clockwise Man si přečíst zaslouží. Zejména pokud máte rádi Devátého Doktora a Rose.
Na knize je kromě detektivního příběhu, který má navíc silný steampunkový nádech, nejsilnější zdařile vykreslená atmosféra Londýna 20. let 20. století. Justin Richards patří k jedněm z lepších autorů, kteří se na této sérii podíleli, takže román The Clockwise Man fanouškům seriálu mohu doporučit.
Doctor Who: Rose (Russell T. Davies)
Stejně jako u Star Treku, i u Doctora Who mě nejvíc baví knihy navazující na seriál či literárně zpracovávající natočené epizody. Rose je první díl s devátým Doktorem, a protože Devítka je má oblíbená regenerace Doktora, je jasné, že jsem si tuto knihu nemohla nechat ujít.
Jde o vydařené, svižné a nepříliš obsáhlé čtivo, které zhltnete za jedno odpoledne. Ráda jsem si připomněla začátky Devítky. Plusem kromě tempa a smyslu pro humor i napětí je to, že kniha dovoluje hlubší náhled do vnímání postav než 45minutová televizní epizoda.