Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Studentské firmy SOŠ a SOU ve Vlašimi zahajují svoji činnost

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Studentská firma SBM

Výrobky ze starých strojních součástek a materiálů

28. 10. 10:07

V tomto školním roce studenti oboru Podnikání založili šest studentských firem. Studenti své firmy vedou jako reálné společnosti a učí se odpovědnému podnikání.

Článek

Začal nový školní rok a v rámci předmětu Podnikatelská praxe studenti oboru Podnikání rozvíjejí ve svých studentských firmách, které si sami založili, podnikatelské kompetence. Učí se zde odpovědnému podnikání, které znamená nejenom úspěšně podnikat, ale i zároveň myslet na sociální a ekologické zájmy. Snaží se včlenit sociální a ekologické aspekty do činností, které směřují k tvorbě zisku. Všichni jsme s radostí očekávali, s jakými podnikatelskými nápady letos studenti na naší škole přijdou. Již třetím rokem na SOŠ a SOU ve Vlašimi učíme studenty podnikavosti a jejich nadšení a elán, který vždy výuku doprovází, nám ukazuje, že jdeme správnou cestou. Vzdělávací program JA Studentská firma probíhá pod záštitou organizace JA CZECH a umožňuje studentům nejenom rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti, ale zároveň jim přibližuje samotný charakter podnikání v tržní ekonomice. Studenty učí rychleji vzájemně komunikovat, spolupracovat a rozhodovat se, nést zodpovědnost i podnikatelské riziko, vzájemně se hodnotit, rozvíjet své organizační i řídící schopnosti, nakládat s penězi a jednat s obchodními partnery. Kromě pedagoga, který studenty provází celým programem, je možnost využít spolupráci s mentorem, který je zdrojem praktických informací a koučem týmu.

V tomto školním roce studenti oboru Podnikání založili šest studentských firem. Každá firma přišla s originálním nápadem a věříme, že jejich roční cesta podnikáním bude úspěšná. Firma SECOND ART se zaměřuje na renovaci věcí ze secondhandu a díky malbě a batice na textil dávají oděvům nový vzhled. Šum Bum nabízí nadšencům relaxační koupele šumivé bomby různých tvarů a vůní, které každý požitkář odpočinku při koupeli ocení. Dřeváci na plech jsou tvořivým týmem, který umí čarovat nejenom se dřevem, ale umí vykouzlit i krásné hračky pro vaše čtyřnohé kamarády. Jejich výrobky jsou jedinečné a nakoupené dekorace vám mohou zpříjemnit a zútulnit domov. SBM je tříčlenná skupina studentů, která se snaží recyklovat staré strojní součástky a s láskou k ruční práci jim tak vdechuje druhý život. Zamezí tak zbytečnému vyhození těchto materiálů a vytvoří jedinečné modely dopravních prostředků, zvířátek a postaviček. Modely nejsou určeny pouze na ozdobu a jako doplněk kanceláří manažerů a techniků, ale mohou doplnit výuku odborných technických předmětů ve školách o názornou ukázku a popis, z čeho se model vlastně skládá. Určitě to ocení nejenom učitelé, ale především studenti. KEN Jams ve složení tří studentek připravuje pro vaše chuťové buňky domácí marmelády a džemy a každý si vybere tu svoji oblíbenou. Vypadají všechny dobře a chutnají výborně. Slogan firmy H & J: „Když budou velké závěje, šála od nás zahřeje. A když zima na nožky, kupte naše ponožky.“ Mluví za vše. Určitě si všichni projdou své stávající zimní oblečení a doplní si svůj šatník o tyto skvělé doplňky. Mohou si i od firmy koupit hezkou háčkovanou dečku nebo prostírání a položit si pak na ně uvařený horký čaj.

Studenti své firmy vedou jako reálné společnosti, prakticky řeší všechny firemní situace a snaží se o to, aby všechny jejich kroky byly jasné, srozumitelné a transparentní. Jsou nuceni sami hledat řešení, rozhodovat se a nést za svá rozhodnutí odpovědnost. Při plnění svého podnikatelského záměru se snaží o to, aby jejich podnikání bylo udržitelné a odpovědné. Hledají cesty, jak snížit svoji uhlíkovou stopu a jak řídit odpovědně svoji firmu. Každá ze studentských firem se snaží vykonávat svoji činnost tak, aby se chránily přírodní zdroje a co nejméně se zatěžovalo životní prostředí.

Podnikatelské aktivity si mohou zpestřit různými soutěžemi, do kterých se mohou přihlásit a pokusit se tak obstát se svými dovednostmi před konkurencí, kterou tvoří další studentské firmy z celé České republiky. Držme všem našim školním studentským firmám palce, ať se jim jejich podnikání tzv. na zkoušku vydaří a ať je tento vzdělávací program baví a užívají si ho. Možná nezůstanou pouze u podnikání na zkoušku, ale některým tyto nabyté zkušenosti budou pomáhat při jejich podnikatelském startu v budoucnu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz