Hlavní obsah
Lidé a společnost

Amelia Earhart – průkopnice letectví, která záhadně zmizela při cestě kolem světa

Foto: Wikimedia Commons / volně dostupné

V první polovině minulého století byly ženy pilotky vzácností. Patrně tou nejznámější byla odvážná Američanka Amelia Earhart, která jako první zástupkyně něžného pohlaví přeletěla sama Atlantik.

Článek

Ale z cesty kolem světa už se bohužel nevrátila a její zmizení je jednou z největších záhad v historii letectví.

Amelia se narodila v roce 1897 v Kansasu a po studiích se stala zdravotní sestrou. Za první světové války pečovala o zraněné piloty, kteří jí vyprávěli o letadlech a létání. A právě zde se zrodila její láska a vášeň pro aviatiku. Již v šestnácti letech získala pilotní průkaz a od té doby lámala rekordy. Tím prvním byl výškový, jako první žena za kniplem dosáhla se svým dvouplošníkem výšky 4 250 metrů. V roce 1930 pro změnu vytvořila rekord rychlostní, 290 kilometrů v hodině.

Ale ty největší výzvy na ni teprve čekaly. V květnu 1932 v jednomotorovém letounu Lockheed Vega přeletěla Atlantik. Ani to ženě toužící po dobrodružství nestačilo, a tak začala plánovat cestu kolem světa. A ta se jí stala osudnou. Ale nepředbíhejme, hezky popořádku.

1. června 1937 společně s velice zkušeným pilotem a navigátorem Fredem Noonanem usedá do kokpitu dvoumotorového letounu Lockheed L-10 Electra a z letiště v Miami vyráží vstříc novým dobrodružstvím směr Jižní Amerika. Přes Afriku a Asii dorazí odvážní letci koncem června v pořádku do města Lae na Nové Guineji. A tady jejich stopy končí. Mají za sebou úctyhodných 35 tisíc kilometrů a do cíle jim zbývá pouhých 11 tisíc.

Další zastávku kvůli dotankování paliva mají naplánovanou na tichomořském Howlandově ostrově. Bohužel, tam už nikdy nedoletí, cestou se po nich doslova slehne zem. Kam se poděli? Nad tím si dodnes lámou hlavu letečtí historikové, záhadologové i lovci senzací.

Ve třicátých letech minulého století byla letecká navigace velice primitivní, o současných navigačních přístrojích, družicích a GPS si tehdejší piloti mohli nechat jedině tak zdát. A když se zhoršilo počasí a snížila viditelnost, byli nuceni orientovat se pouze podle kompasu.

Posádka letounu Lockheed Electra udržovala rádiové spojení s americkou vojenskou lodí Itasca, která ji pomáhala s navigací. A právě s ní byla 2. července zaznamenána poslední komunikace Amélie Earhart, která mimo jiné hlásila nedostatek paliva. To jim přitom mělo v pohodě vydržet až na ostrov Howland. A od té chvíle posádku ani její letoun už nikdo nespatřil.

Okamžitě se rozběhlo pátrání, ovšem nejnákladnější pátrací operace v dějinách amerického letectví nepřinesla žádné výsledky a Amelia Earhart byla spolu se svým kolegou 5. ledna 1939 prohlášena za mrtvou.

Nikdo z odborníků nedokázal vysvětlit, proč se dva tak zkušení letci mohli ztratit a záhy se vyrojila, jak už to v takových případech bývá, řada konspiračních teorií. Podle jedné zabloudili, došlo jim palivo a zřítili se do oceánu, podle jiné se jim podařilo přistát na tichomořském atolu Nikumaroro, kde zemřeli žízní, protože nenašli zdroj pitné vody. Další poněkud zcestná teorie praví, že Amelia byla americkou špionkou a při plnění tajného úkolu byla zajata Japonci a uvězněna.

V roce 1991 byl skutečně nedaleko tichomořského atolu Nikumaroro nalezen kus hliníku s otvory po nýtech. Důkazy, že šlo o část letounu Lockheed L-10 Electra však chybí. O dvacet let později našli na zmiňovaném atolu archeologové stopy po primitivním obydlí, které zde mohli vybudovat trosečníci. Ale jací, to nevíme. A do třetice, bylo údajně z této oblasti v létě 1937 vysíláno rádiem volání o pomoc, ovšem opět chybí důkazy, že to byla opravdu Amelia.

A docela nedávno, na počátku minulého roku, zveřejnila společnost Deep Sea Vision rozmazaný sonarový snímek mořského dna asi 160 km od ostrova Howland, na němž se rýsuje cosi jako obrys letadla. Bohužel, nadšení z nálezu trosek mnoho desítek let pohřešovaného letounu netrvalo dlouho. Po podrobném prozkoumání dna bylo zjištěno, že se jedná pouze o skalní útvar, nacházející se 4 877 metrů pod mořskou hladinou.

Tak vypadá, že dosud neobjasněné zmizení letounu Lockheed L-10 Electra s průkopnicí ženského létání Amelií Earhart a jejím navigátorem, zůstane navždy zahaleno tajemstvím.

Zpracováno na základě těchto materiálů:

https://dvojka.rozhlas.cz/pilotka-amelia-earhartova-aneb-nejslavnejsi-pytel-brambor-9278903

https://www.idnes.cz/technet/veda/amelie-earhart-letadlo-zmizeni-patrani.A241123_173743_zahranicni_bur

https://www.nationalgeographic.cz/historie/pilotka-earhart-zmizeni-1937-nalez-havarie/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz