Článek
Náš dnešní cíl, Bornholm, je nejvýchodnější částí Dánska, ale jeho obyvatelé to mají blíž do Švédska, pouhých 40 kilometrů. My se na tento malebný ostrov s bělostnými plážemi připomínajícími Karibik, pohádkovou přírodou a všudypřítomnými větrnými mlýny, dostaneme nejlépe trajektem z německého města Sassnitz na ostrově Rujana. A jak se dostaneme na tento ostrov? Suchou nohou, vede tam totiž most, který je mimochodem nejdelší v Německu.
Cesta trajektem trvá přibližně 3,5 hodiny. A autem po dálnici z Prahy přes Drážďany, Berlín a Stralsund do Sassnitz to dáte v pohodě za 6 hodin (664 km). Záleží, jak pojedete rychle. Na německé dálnici, vyjma úseků, kde je maximální rychlost určena dopravní značkou, můžete jet, jak chcete. Ale pozor, nepřeceňujte své schopnosti.
Ostrov Bornholm je malý, zaujímá plochu 588 km². Ale ani když tu zůstanete týden, rozhodně se nebudete nudit, řekla bych, že je to tak akorát. Na své si tu přijdou opravdu všichni cestovatelé; jak milovníci památek, přírody, tak i vyznavači cyklo a pěší turistiky. Celý ostrov je doslova prošpikován hustou sítí cyklostezek, vedoucích nedotčenou přírodou nebo po místních komunikacích.
A co všechno stojí za návštěvu? To se dozvíte právě teď. Naše putování začneme v největším městě ostrova a zároveň přístavu, kde se vylodíme z trajektu, Rønne. Nemusíte se však obávat žádného velkoměstského ruchu, neboť toto městečko má necelých 14 tisíc obyvatel.
Za prohlídku tu určitě stojí místní muzeum s rozsáhlou expozicí, která je věnovaná především námořní dopravě a všemu, co s mořem souvisí. Patronovi namořníků, sv. Mikuláši z Myry, je zasvěcen i nedaleký kostelík, Nylars Rundkirke. A je opravdu kruhový, jak lze vydedukovat z názvu. Najdete ho přibližně 8 kilometrů jižně od Rønne.
A pak se můžete rozhodnout, zda se vydáte nejprve na severní pobřeží, kde vám doslova vyrazí dech běloskvoucí křídové útesy a mohutná skaliska, nebo na jih, kde vás pro změnu čekají písečné duny a pláže s jemným bělostným pískem. Milujete-li lesy, určitě zavítejte i do vnitrozemí. A pokud zatoužíte po ruchu, tak vězte, že ostrov žije hlavně v přístavech a rybářských vesničkách na pobřeží.
Ve vnitrozemí byste rozhodně neměli vynechat malé městečko Aakirkeby s unikátním kamenným kostelem z 12. století, který je největší na celém ostrově. Budete-li cestovat s dětmi, doporučuji navštívit i interaktivní muzeum NaturBornhold, zaměřené na přírodní krásy ostrova a geologii.
Jste-li plážoví povaleči, zamilujete si jih ostrova, kupříkladu jeho největší pláž Dueodde, obklopenou borovými lesy. A rozhodně se nezalekněte 200 schodů vedoucích na zdejší maják, úchvatný výhled do okolí za trochu námahy rozhodně stojí. Vstup do moře je hodně pozvolný a koupání vhodné i pro děti. I když voda je studenější než třeba v Jardanu, v létě tu slunce opravdu pálí a jeho intenzita se zvyšuje odrazem od bělostného písku.
Na západním pobřeží rozhodně stojí za návštěvu rybářská vesnička Snogebek. V ní i řadě dalších si můžete koupit vynikající ryby. Třeba uzené, nakládané, solené nebo smažené tradiční dánské sledě a makrely. Mimochodem, jejich výtečná chuť se absolutně nedá srovnávat s rybími produkty z našich supermarketů.
Pokud ryby nemusíte, možná vás nalákám na čokoládu. V téhle vesničce totiž najdete i čokoládovnu a pokud jste závisláci jako já, nebudete ji chtít opustit.
Jestli vám čokoláda nic neříká a raději byste si dali pivo, snadná pomoc. V malém přístavu Svaneke s typickými hrázděnými domky nejrůznějších barev, můžete ochutnat pivo z místního pivovaru. Kupodivu je docela dobré a můžete k němu zakousnout i nějakou lahůdku z místní udírny.
Jak jsem zmínila v úvodu, Bornholm je ostrovem větrných mlýnů. Bodejť by ne, když tu tolik fouká. Jeden z nejhezčích leží, co by kamenem dohodil od Svaneke, ve vesničce Aarsdale. Další nádherný větrný mlýn najdete v přístavním městečku Gudhjem, které je Mekkou zdejších sklářů. Můžete je tu dokonce pozorovat přímo při práci.
Raritou ostrova jsou kruhové kostely, ten největší leží nedaleko od Gudhjemu. Pochází z 12. století, jmenuje se Østerlars Kirke a uvnitř je bohatě zdobený freskami. A proč je většina kostelů na ostrově kruhová? Protože zároveň sloužily jako pevnosti, pozorovatelny a střílny.
Milovníci památek rozhodně nevynechají návštěvu největší zříceniny hradu na ostrově, která nese název Hammershus. Hrad byl vystavěn ve 13. století na ostrohu nad mořem a otevře se vám z něho nádherný výhled do širokého okolí.
Na ostrově najdeme i podstatně starší památky než tento hrad, prehistorické menhiry. Ty se tyčí na útesech severního pobřeží jako strážci ostrova. A jak je to s těmi fíky? Ano, skutečně tu rostou. A sice na žulových masivech v severní části. Kamenné podloží akumuluje v létě takové množství tepla, že se tu daří jedné odrůdě fíkovníku, nazvané podle ostrova Bornholm’s Diamond.
Dlužno dodat, že zdejší historické památky můžete navštívit zdarma, nikde tu nepotkáte davy turistů, všude je čisto a pořádek a domluvíte se anglicky nebo německy. Na ostrově najdete spoustu hotelů a ubytovacích zařízení různých kategorií včetně kempů a stejně tak možností občerstvení. Pokud nemusíte přeplněná hlučná letoviska, milujete přírodu a aktivní odpočinek, je pro vás ostrov Bornholm ideální volbou.
Ať již vyrazíte opravdu na sever či jinou světovou stranu, přeji vám šťastnou cestu a krásné zážitky!
Zpracováno na základě vlastních zkušeností a těchto materiálů:
https://life.forbes.cz/bornholm-nejkrasnejsi-ostrov-o-kterem-jste-asi-neslyseli-ale-hned-tam-odjedte/
https://youtu.be/e7WC1J6qB2g?si=HSaJIJhTZ1JsgEqT