Článek
Pojďme do nich nyní nahlédnout.
Historie Horní Police jako poutního místa se začíná psát již roku 1523, kdy velká voda v řece Ploučnici přináší do vsi sošku Panny Marie a vyvrhne ji na břeh u mostu v blízkosti dnešního náměstí. A není to ledajaká soška, znázorňuje totiž Pannu Marii v očekávání. V jejím těle je oválný otvor a v něm ještě nenarozené děťátko. Sošku vystaví v místním kostele a záhy k ní začínají proudit davy věřících.
A zanedlouho zaznamenávají kronikáři první zázračná uzdravení. Přestože zpočátku nepřicházejí poutníci do Horní Police zbavit se svých tělesných neduhů, nýbrž chtějí pouze vidět unikátní sošku a pomodlit se k ní, pozorují na sobě zlepšení zdravotního stavu a nemocní se jakoby zázrakem uzdravují. Léčivá síla tohoto místa se velice rychle rozkřikne po širokém okolí.
V kronice místní farnosti, která je uložena v Okresním archivu v České Lípě, najdeme více než 160 zdokumentovaných případů zázračného uzdravení. Kupříkladu jakýsi Jiří Martin, řemeslník ze sousedního Žandova, měl na těle už osm let velké boule a žádný lékař ani ranhojič mu od nich nedokázal pomoci. Vypravil se tedy do hornopolického kostela, kde se modlil k panence Marii a prosil ji o uzdravení. Ta jeho prosby vyslyšela, po modlitbě na chvíli usnul a když se probudil, boule byly pryč. Tedy takto popsal boží zázrak místní kronikář v roce 1675.
Panna Marie na zdejším poutním místě údajně i zrak slepým navracela. Tak jako jednomu muži z okolí, který jí za to slíbil, že jeho potomci zasvětí život službě boží. Rodina se sice později odstěhovala do Brazílie, ale jeden vnuk onoho šťastlivce se skutečně stal farářem. Dotyčný dodnes žije a z německých Drážďan, které jsou jeho domovem, každým rokem jezdí na zdejší Mariánskou pouť.
Magická energie tohoto poutního místa a zázračné schopnosti sošky panenky Marie mají prý takovou sílu, že dokáží uzdravovat i na dálku. O tom se dočteme v dalším příběhu, zaznamenaném v místní kronice. Hrdinou je tentokrát čtyřletý chlapec s obrnou, jemuž lékaři nedávali žádnou naději, že by se někdy postavil na nohy. Jeho rodiče se tedy vypravili do Horní Police a hledali pomoc v místním svatostánku. Jakmile se po modlitbách vrátili zpět domů, chlapec jim přišel naproti po svých.
Toto jsou příběhy z doby dávno minulé, ovšem zázraky se tu děly i docela nedávno. Po roce 1989 jsou zaznamenány dva případy spontánního uzdravení u pacientů, kteří se pravidelně modlili k Panně Marii Hornopolické a lékaři jim nedávali žádné naděje na vyléčení.
Má toto sakrální místo skutečně takovou moc nebo je to vše jen pouhopouhý byznys a lákadlo pro poutníky? Jedno je jisté. Kostely se obvykle stavěly na energeticky významných místech. A ještě ke všemu, tento svatostánek leží i v těsné blízkosti vodního toku, již zmiňované řeky Ploučnice. Přírodní zdroje vody působí na člověka, jehož tělo je z 80 % tvořeno právě touto tekutinou, velice blahodárně a stimulačně. Když spojíme tyto dva zdroje energie, tak se každý vnímavý člověk bude na tomto místě cítit skvěle. A přidáme-li trochu té víry, může se třeba i uzdravit. Vždyť jak víme, fyzično lidského jedince je velice ovlivňováno jeho psychickou pohodou.
Ať již věříte na zázraky nebo tyto příběhy považujete za pouhé báchorky, rozhodně tento poutní areál, jemuž vévodí barokní kostel Navštívení Panny Marie, stojí za návštěvu. Soška Panny Marie Hornopolické je umístěna na hlavním oltáři, a dokonce má i svůj bohatý šatník. Převléká se podle liturgických období a církevních svátků.
Celý barokní komplex, kterému se také říká Mariánská Police, se stal v roce 2018 národní kulturní památkou. V letech 2018 až 2022 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní doslova září novotou. Je otevřen celoročně každý den od 9:00 do 18:00 hodin a vstupné je zdarma. Interiér kostela můžete obdivovat každou neděli od 13:00 do 18:00 hodin.
A jaké zajímavosti a památky najdeme v okolí? Kousíček od poutního areálu stojí barokní zámek. Pokud se chcete stát zámeckým pánem nebo paní a máte dostatek financí, můžete si ho i koupit. Našla jsem totiž, že je právě na prodej.
Necelé dva kilometry od Horní Police leží Dolní Police, v níž měl chalupu legendární herec Vladimír Menšík. Nádherná roubenka stojí přímo u silnice a má popisné číslo 6.
V deset kilometrů vzdáleném Benešově nad Ploučnicí doporučuji navštívit renesanční zámek, který letos otevře své brány turistům od 5. dubna.
A zatoužíte-li po městském ruchu, vydejte se do České Lípy. Zde najdete několik hotelů, množství restaurací, kavárny i nákupní centra.
Cesta autem z Prahy do Horní Police vám zabere asi hodinu dvacet a je jedno, jestli zvolíte trasu po dálnici D8 směr Ústí nad Labem, exit 45 a dále Litoměřice, Úštěk, Žandov či silnici bez poplatku směr Mělník a Česká Lípa.
Ať už se vypravíte za zázračnou energií poutního místa nebo někam úplně jinam, přeji vám šťastnou cestu!
Zpracováno na základě osobní návštěvy a těchto materiálů: https://www.marianskapolice.cz/
https://www.hornipolice.cz/
https://epochanacestach.cz/hornopolicke-zazraky-lakaji-verici-i-po-letech/